Fransa’da 1 milyon Euro’nun üzerinde maaşı olanlara getirilen yüzde 75 vergi düzenlemesi, futbol kulüplerini ayağa kaldırdı.

Fransa Ligi greve gidiyor

1 milyon Euro’nun üzerinde maaşı olanlara getirilen yüzde 75 vergi düzenlemesi, futbol kulüplerini ayağa kaldırdı.

Fransa’da maaşları bir milyon Euro’nun üzerinde olanlar için getirilen yüzde 75 vergi projesine karşı futbol kulüpleri grev kararı aldı. Kasım ayının sonu gününde futbol sahalarında grev günü yaşanacak. Fransız Komünist Parti (PCF), grev kararına patronların “skandal lobisi” tepkisinde bulundu.

ANF’nin haberine göre, Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği (UCPF) Kasım ayı sonunda Şampiyonlar Ligi’nin bir günün iptal etme kararı aldı. 29 Kasım ile 1 Aralık arasındaki hafta sonu, 1. Lig’in 15′inci, 2. Lig’in ise 16′ıncı gününde denk geliyor. Grev gününde, karşılaşmalar yerine sahalar seyircilere açılacak ve futbol kulüpleri eylemlerinin amacını anlatacaklar.

Kulüpler Birliği karara karşı
Fransa Profesyonel Futbol Kulüpleri Birliği, yüksek maaşlardan alınacak yüzde 75 oranındaki verginin, Fransız futbolunu ters yönden etkileyeceğini belirtirken, “Alınan karar, bugün Fransa’da futbol oynayan yabancı futbolcuları kaçıracağı gibi, iyi futbol oynayan ve iyi maaş alan Fransızların kariyerlerini yabancı ülkelerdeki kulüplerde devam ettirmeye zorlayacak” ifadesini kullandı.

UCPF Başkanı Jean-Pierre Louvel yaptığı açıklamada “Oybirliği ile, futbolu kurtarmak için gerçek bir kararlılık ile, Kasım ayı sonunda maçsız bir hafta sonu ile tarihi bir eylemle karşı karşıyayız” dedi. Grev kararı, Profesyonel Futbol Ligi (LFP) Başkanı Ferederic Thiriez tarafından da olumlu bulundu. Fransız futbolundaki son grev 1972 yılında yaşanmıştı.

LFP Başkanı’na göre bu eylemle ile 1. Lig ve 2. Lig kulüpleri yüzde 75 vergi tavanı projesine karşı muhalefetlerini ortaya koyuyor. Önümüzdeki haftaya, muhtemelen Perşembe günü, futbol patronları ile Cumhurbaşkanı François Hollande bir araya gelecek.

Fransız milletvekilleri 18 Ekim günü yüksek maaş alanlara yönelik yüzde 75 vergi tasarısını oyladı. Bu vergi, 2014 bütçe tasarısı içerisinde yer alıyor. Bu tasarı Senato’da incelendikten sonra yeniden Parlamento’ya dönerek son söz söylenecek.

Özellikle Paris St. Germain etkileniyor
Grev, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın sosyalist hükümeti tarafından alınan “varlık vergisi” kararına karşı yapılıyor. Karar yürürlüğe girerse şirketler ve şahıslar gelirlerinin 1 milyon euroyu aşan bölümü üzerinden ilk etapta 2014 ve 2015 yıllarında olmak üzere devlete yüzde 75 oranında gelir vergisi ödeyecek. Bu uygulama birinci lig kulüplerine toplam 44 milyon euroluk ek mali külfet getirecek. Süper yıldız Zlatan İbrahimoviç’in de formasını giydiği ve Katarlı yatırımcıların satın aldığı Paris St.Germain kulübü varlık vergisinden dolayı en az 20 milyon euro ödeyecek.

Vergi kararından oyuncularının yıllık geliri 1 milyon euronun altında olan 4 birinci lig kulübü etkilenmeyecek. İkinci ligdeki bütün kulüpler de ek vergi ödemeyecek. Yaklaşık 120 futbolcu milyonluk gelir sınırının altında kalıyor.

Vergi tartışmalarını alevlendiren bir diğer konu da Rus milyarder Dimitri Ribolovlev tarafından finanse edilen AS Monaco’nun Fransa’da vergi ödemek zorunda olmaması. Özel bir statüye sahip olan Monaco’nun vergi mükellefi olup olmadığı devam etmekte olan davayla açıklık kazanacak.

Fransızların çoğu vergiyi destekliyor
Yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Fransızların yüzde 85′i futbola yüzde 75 vergi uygulanmasından yana görüş belirtiyor.

Fransız Komünist Parti (PCF) yaptığı yazılı bir açıklama ile grev kararına tepki gösterdi. Komünist Parti, “Futbol patronlarının gelirleri bir milyon euronun üzerinde olanlar için yüzde 75 vergi uygulamasına karşı yaptığı lobi skandaldır” dedi. PCF, bu yüksek miktarlarda kazanılan “özel paranın” nereden geldiği ve transferler ile oyuncuların ücretlerine ilişkin gerçek bir operasyon yapılmasını istedi.(Dünya)