Bavyera eyaletindeki referandumda halkın çoğunluğu Münih’in, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na aday olmasına karşı çıktı.

Almanyada halk olimpiyatları istemedi

Almanya’nın Bavyera eyaletinin bazı bölgelerinde yapılan referandumda halkın çoğunluğu Münih’in, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için aday olmasını istemedi.

Eyalette yapılan referandumda, Münih kentinde oylamaya katılanların yüzde 52,1′i Münih’te olimpiyat oyunlarının düzenlenmesi için aday olunmasına karşı çıkarken,  oyunların yapılması öngörülen üç bölgedeki halkın çoğunluğu da ”hayır” oyu kullandı.

Traunstein bölgesinde halkın yüzde 59,67′si, Berchtesgardner Land bölgesinde yüzde 54,02 ve Garmisch-Partenkirchen bölgesinde de halkın yüzde 51,56′si olimpiyatların bölgelerinde düzenlenmesini ve olimpiyatlar için Münih’in aday olmasını istemedi.

Olimpiyatların düzenlenmesine karşı çıkanların sözcülüğünü yapan Yeşiller Partisi Bavyera Eyalet Meclisi Grubu Başkanı Ludwig Hartmann, bu oylamanın sonucunun spora karşı değil Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) kar etme hırsına karşı bir sinyal olduğunu ifade etti.

IOC’nin değişmesi gerektiğini ifade eden Hartmann, şehirlerin kendisine değil, IOC’nin şehirlere uyması gerektiğini kaydetti. (AA)