Rusya Devlet Başkanı Putin Soçi’de, olimpiyat tarihinin en sıkı güvenlik önlemlerini devreye soktu. Terörist saldırı ihtimaline karşı Soçi adeta güvenlik çemberine alındı.

Soçi kentinde 7 Şubat tarihinde başlayacak Kış Olimpiyatları’na tam bir ay kala, şimdiye kadarki en sıkı güvenlik önlemleri devreye sokuldu. Soçi’ye 700 kilometre mesafede, 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan Volgograd’daki intihar saldırılarının ardından olası tüm saldırı ihtimallerini ortadan kaldırabilmek için, insansız hava araçları, füzeler, gözetleme sistemleri ve yaklaşık 37 bin polis ve asker gücü hazır tutuluyor.

Rusya Acil Durum Bakanı Vladimir Puçkov, 7 Ocak itibariyle tüm birliklerin her saniye hazır olacak şekilde konuşlandırıldıklarını ifade etti. Buna göre, salı günü itibariyle her otomobil kent girişinde kontrol edilecek, dışarıdan gelen ve gerekli belgeleri olmayanlar kente alınmayacak. Karadeniz’deki deniz ulaşımına da sınırlamalar getirildiği açıklandı. Rusya’nın aldığı güvenlik önlemleri kapsamında konuşlandırılan güvenlik güçlerinin, 2012 yılında Londra Yaz Olimpiyatları’nın yaklaşık iki katı olduğu ve 2008 yılında Pekin Olimpiyatları’nı da geride bıraktığı bildirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi için bir itibar projesi haline gelen Kış Olimpiyatları’na herhangi bir gölge düşmemesi için tüm imkânların kullanılacağını açıklamıştı. Bu kapsamda, havadan yapılacak olası saldırıların önlenmesi amacıyla, en modern savunma füzelerinden olan Panzir-S modeli füzelerin dahi konuşlandırıldığı gelen haberler arasında yer alıyor. Bakan Puçkov, ayrıca uydularla, bölgenin tarandığını da sözlerine ekledi.

Sporcuların ve katılımcıların da güvenliği arttırıldı. Rusya iç istihbarat birimi FSB’nin, bir çok telefon ve internet verisini takip etmeye başladığı bildiriliyor. Ayrıca akreditasyonu olmadan Soçi’ye gelenlerin, kente geldikleri ilk 24 saat içinde yetkililere ulaşması gerektiği belirtildi.

Soçi’deki Olimpiyatlar, 28 Şubat’a kadar devam edecek. Hemen ardından da engelli sporcuların katıldığı Paralimpik Oyunlar başlayacak ve 16 Mart’a kadar devam edecek. Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, olağanüstü güvenlik önlemlerinin bir hafta daha uzatılarak 23 Mart tarihine kadar uygulanacağını açıklamıştı.(DW Türkçe)