Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) görev süresini 4 yıl daha uzattı.

NASA’nın insanlı uçuşlar sorumlusu William Gerstenmaier, kararın, istasyonun diğer uluslararası partnerleriyle birlikte alındığını açıkladı. Yerküreden yaklaşık 350 kilometre yükseklikteki bir rotada ilerleyen Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ortakları arasında 11 Avrupa ülkesinin yanı sıra Rusya, Kanada, Japonya ve Brezilya da yer alıyor.

ISS’in 2024′e kadar görevini sürdüreceğini belirten William Gerstenmaier, teknik olarak ISS’in 2028′e kadar görev yapmasının mümkün olduğunu kaydetti. ISS’in yıllık masrafı yaklaşık 3 milyar doları buluyor.

NASA yetkilisi Gerstenmaier, ISS’in görev süresinin uzatılmasının istasyona malzeme ve teçhizat taşıyan özel şirketler açısından da iyi bir haber olduğunu söyledi. Yüksek maliyeti nedeniyle mekik programına son veren NASA, bu amaçla özel şirketleri görevlendirmişti. William Gerstenmaier, ISS’in uzun süreli uzay yolculuklarına astronotları hazırlaması bakımından taşıdığı önemi de vurguladı.

Uzay istasyonunda yapılan deneylerin önemine dikkat çeken NASA sözcüsü David Weaver ise bu alandaki çalışmaların yoğunlaştırılacağını söyledi.

Alman astronot Gerst ISS yolcusu
Yapımı 1998′te başlayan ISS’de bilimsel faaliyetler 2000 yılı sonunda başladı. İstasyonda genelde 6 astronot kalıyor. Farklı milliyetlerden oluşan ekipler, düzenli aralıklarla değişiyor.

Alman astronot Alexander Gerst, Mayıs ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Gerst’in ilk uzay görevi 6 ay sürecek. Son olarak bundan 6 yıl önce bir Alman, astronot Thomas Reiter Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev almıştı. Reiter, günümüzde Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın direktörlüğünü yürütüyor.(DW Türkçe)