Yargıtay 5. Ceza Dairesi, futbolda Şike Davası’nda Aziz Yıldırım’a örgüt ve şike suçlarından verilen hapis cezalarını onadı.

Fenerbahçe Spor Kulübü

Daire, futbolda şike davasında, eski Beşiktaş yöneticisi Serdar Adalı ve eski Teknik Direktörü Tayfur Havutçu’nun şike yaptıklarının sabit olduğunu ancak sanıklara verilen hapis cezalarının ertelenip ertelenmeyeceğinin tartışılması gerekirken, bu durum gözönünde bulundurulmadan karar verilmesini bozma nedeni saydı.

Daire,  Olgun Peker ve Aziz Yıldırım hakkında suç örgütü kurmak suçundan verilen mahkumiyet hükümlerini de onadı.

Aziz Yıldırım’ın 1 Mayıs 2011′deki İstanbulspor-Fenerbahçe, 8 Mayıs 2011′deki Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011′deki Fenerbahçe-MKE Ankaragücü, 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmalarında şike, 17 Nisan 2011′deki Trabzonspor-Bursaspor, 22 Mart 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor, 15 Mayıs 2011′deki Trabzonspor-İstanbulspor karşılaşmalarında teşvik primi suçlarından aldığı mahkumiyet kararları da onandı.

İlhan Ekşioğlu hakkında 15 Mayıs 2011′deki Fenerbahçe-MKE Ankaragücü, 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmalarında şike, 17 Nisan 2011′deki Trabzonspor-Bursaspor, 22 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor ve 15 Mayıs 2011′deki Trabzonspor-İstanbulspor karşılaşmalarında teşvik primi suçundan verilen mahkumiyetin onanması kararlaştırıldı.

Onanan beraat hükümleri
Aziz Yıldırım, Cemil Turhan, Hikmet Karaman, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Kenan Yaralı, Tamer Yelkovan, Ali Kıratlı, Yusuf Turanlı, Cengiz Demirel, Faruk Yaşar, Halil Köntek, Hasan Çetinkaya, Mahmut Boz, Mehmet Şen, Serdar Kulbilge ve Zafer Önder İpek’in, 21 Şubat 2011′deki Manisaspor-Trabzonspor, 6 Mart 2011′deki Bursaspor-İstanbulspor, 20 Mart 2011′deki Gençlerbirliği-Trabzonspor karşılaşmalarında teşvik primi suçlarından beraatine ilişkin karar onandı.

Daire, 26 Şubat 2011′deki Fenerbahçe–Kasımpaşa, 07 Mart 2011′deki Gençlerbirliği-Fenerbahçe, 09 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Fenerbahçe maçlarında şike yapma suçundan, Aziz Yıldırım, Cemil Turhan, İlhan Ekşioğlu, Tamer Yelkovan, Serdar Kulbilge, Zafer Önder İpek, Alaeddin Yıldırım, Ali Kıratlı, Bülent Uygun, Şekip Mosturoğlu ve Ümit Karan’ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkındaki beraat hükmünü de onadı.

Trabzonspor’un eski başkanı Sadri Şener, yöneticisi Nevzat Şakar’ın 22 Mayıs 2011′daki Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmasında teşvik primi suçundan beraatlerine ilişkin hükmün de onanmasına karar verildi.

Sercan Yıldırım’ın 17 Nisan 2011′deki Trabzonspor-Bursaspor karşılaşmasında, Sezer Öztürk’ün 22 Mart 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor karşılaşmasında teşvik primi suçlarından beraatleri de onandı.

Cemil Turhan, Ali Kıratlı, İlhan Ekşioğlu ve Göksel Gümüşdağ hakkında 1 Mayıs 2011′deki İstanbulspor-Fenerbahçe karşılaşmasında şike suçundan beraatlerine yönelik hükmün onanması kararlaştırıldı.

Alaeddin Yıldırım, İbrahim Kalender ve Tamer Yelkovan’ın 8 Mayıs 2011′deki Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe karşılaşmasında, Bülent Uygun’un 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmasında, Ahmet Ateş’in 11 Mayıs 2011′deki Beşiktaş-İstanbulspor kupa finali maçında şike suçundan beraatlerinin onanmasına karar verildi.

Göksel Gümüşdağ’ın Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek suçundan beraati onandı.

Bu arada, Serkan Acar’ın hükümden sonra temyiz incelemesi sırasında hayatını kaybetmesi nedeniyle hakkındaki davanın düşürülmesine karar verildi.

Yıldırım: “Kararı tanımıyorum”
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım,  kulübün internet sitesinde yer alan ve “Öncelikle 3 Temmuz’dan bugüne kadar şahsım ve yönetimlerim nezdinde Fenerbahçe’ye verdiğiniz yıkılmaz destekten ötürü hepinize ayrı ayrı şükran ve sevgilerimi sunarım” diyerek Fenerbahçelilere seslendiği açıklamasında, “Ben Aziz Yıldırım olarak, bu hukuka aykırı karara saygı duymuyorum ve bu siyasi kararı tanımıyorum” dedi.

Fenerbahçe’yi siyasi ve hukuk dışı kararlarla ve en önemlisi pusu geleneklerinden gelen uygulamalarla teslim almaya çalışanların yine tarihi bir hatanın eşiğinde olduğunu vurgulayan Yıldırım, ” Aziz Yıldırım üzerinden Fenerbahçe’ye kumpas kuranlar, Fenerbahçe’yi lekelemek isteyenler şunu iyi bilmelidir ki;Aziz Yıldırım için tek gerçek Fenerbahçe’dir. Ve Fenerbahçe’nin adının yanında Aziz Yıldırım’ın başkanlığı, özgürlüğü ve hatta varlığının hiçbir önemi yoktur” ifadelerini kullandı.

“Bir kez daha tarihe not düşerim ki; Aziz Yıldırım gerekirse başkan değil, bu kulübün kapısında bekçi dahi olur ama ne Fenerbahçe’den koparılabilir ne de onlara teslim olur” diyen sarı-lacivertli kulübün başkanı, şu görüşlere yer verdi:

“Bunu sağlayabilecek hiçbir makam ve karar henüz görülmemiştir ve görülmeyecektir. Bununla birlikte; kumpaslar, paralel devletler, tükenmiş yanlı yargılar, ele geçirilmiş devlet mekanizmalarına dair söylemler havada uçuşurken; emniyet ve yargının aldığı her karar artık yok hükmünde ilan edilmişken ve bunun önlemi olarak ‘adil ve yeniden yargılanma hakkının’ tartışıldığı bu süreçte, apar topar verilen bu karar; Aziz Yıldırım’ın ve tüm kamuoyunun nezdinde sadece bir siyasi manevradır ve 3 Temmuz’un altına atılan ıslak imzadır. Fenerbahçe’nin adil yargılanmasını dahi bekleme tahammülü göstermeyen bu zihniyet, işbirlikçileri ve rantçıları ile birlikte 3 Temmuz’un bizzat kendisidir. Ve Aziz Yıldırım’ın bu zihniyetle mücadelesi her zaman ve her yerde devam edecektir. İster kulübünün başında, ister cezaevinde…”

Kendilerinin, arkalarından iteni ve ellerini uzatmayanı çok iyi bildiklerini kaydeden Yıldırım, açıklamasını şu şekilde bitirdi:

“Tüm Fenerbahçeliler emin olsunlar ki; süreç onların istediği gibi bitmeyecektir. Ve son sözü Fenerbahçe söyleyecektir. Gelinen bu noktada, gerek bu karar ve gerekse süreçle ilgili artık susmak ve ötelemek yersiz ve anlamsızdır. Bunun sonucu olarak gerek şahsım gerekse yönetim kurulum tarafından ilerleyen günlerde çok daha kapsamlı ve ayrıntılı açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Zira Aziz Yıldırım, Fenerbahçe ve Türkiye Cumhuriyeti için bugüne kadar ödediği bedellerle yetinmemekte kararlıdır.”

Gurur duyarız
Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu, Yargıtay’ın şike davasıyla ilgili sarı-lacivertli kulübün başkanı Aziz Yıldırım’ın cezasını onaması kararı üzerine bir açıklama yaptı.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, Yargıtay kararının yönetim kuruluna ulaştığı belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Bağımsız yargı tarafından verilen sözde örgüt ve sözde şike kararları yönetim kurulumuza ulaşmıştır. Bizler Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak, Aziz Yıldırım liderliğinde kurulduğu iddia edilen suç örgütünün birer üyesi olmaktan gurur duyduğumuzu, başkanımız ve Fenerbahçe’ye yönelik söz konusu hukuk dışı karar ve uygulamaları tanımadığımızı ve tanımayacağımızı, yıkılmaz taraftarlarımızla, kongre üyelerimizle, büyük Fenerbahçe ailesi ile birlikte haklı mücadelemize aynı kararlılıkla devam edeceğimizi bildiririz.”

85 sanık hakkındaki kararının temyiz incelemesini tamamlandı
2011′deki Fenerbahçe–MKE Ankaragücü maçında şike suçundan sanık Cemil Turhan hakkında verilen mahkumiyet hükmü usulden bozuldu.

Fenerbahçe Spor Kulübünde idari yönetici (amatör şubeler koordinatörü) olarak görev yapan sanık hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütünün faaliyeti çerçevesinde atılı suçu işlediğinin dosya kapsamına göre iddia ve kabul edildiği belirtildi.

17 Nisan 2011′deki Trabzonspor-Bursaspor maçında teşvik primi suçundan sanıklar Alaeddin Yıldırım ve Gökçek Vederson, 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike suçundan sanıklar Korcan Çelikay ve Mehmet Yıldız ile şikeye yardım etmek suçundan sanık İlhan Çelikay, 11 Mayıs 2011′deki Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor kupa finali maçında şike ile 15 Mayıs 2011′deki Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında teşvik primi suçlarından sanık İskender Alın, 22 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik primi suçundan sanık Ümit Karan hakkında verilen mahkumiyet hükümleri de bozuldu.

Sanık Ali Kıratlı hakkında 17 Nisan 2011′deki Trabzonspor-Bursaspor ve 22 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor maçlarında teşvik primi, 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmasında şikeye teşebbüs suçlarından verilen mahkumiyet hükmünün de bozulmasına karar verildi.

Sanık İbrahim Akın hakkında, 1 Mayıs 2011′deki İstanbul Büyükşehir Belediye Spor-Fenerbahçe ve 11 Mayıs 2011′deki Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor kupa finali maçında şike, 15 Mayıs 2011′de oynanan Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında teşvik primi suçlarından mahkumiyetine ilişkin karar bozuldu.

Sanık Tamer Yelkovan’ın 1 Mayıs 2011′deki İstanbul Büyükşehir Belediye Spor-Fenerbahçe ve 22 Mayıs 2011′deki Sivasspor-Fenerbahçe maçlarında şike, 22 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik primi, Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç’in 8 Mayıs 2011′deki Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe ve 15 Mayıs 2011′deki Fenerbahçe-MKE Ankaragücü karşılaşmalarında şikeye teşebbüs suçlarından mahkumiyetlerine ilişkin hükmün bozulması kararlaştırıldı.

Bülent Uygun’un örgüt üyeliğinden beraatına bozma
Sanık Bülent Uygun hakkında Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olma suçundan verilen beraat hükmü de bozuldu.

Usulüne uygun mahkemeden alınan kararlar üzerine elde edilen TAPE kayıtları ve fiziki takip tutanakları, sanık savunmaları ile tüm dosya kapsamı uyarınca, Uygun’un atılı suçlardaki rolü ve konumu, eylemlere katılma ve katkı derecesi gibi konular göz önüne alındığında, Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, söz konusu örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettiğinin anlaşıldığı belirtildi.

Bu nedenle Uygun’un, Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) örgüt üyeliği suçundan cezalandırılması yerine yanılgılı değerlendirme sonucu beraatine karar verilmesinin bozmayı gerektirdiği kaydedildi.

Bülent Uygun hakkında ayrıca 22 Nisan 2011′deki Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik primi suçundan verilen mahkumiyet hükmü de az bulunarak bozuldu.

Karar
Dairenin oy birliğiyle aldığı 60 sayfalık kararda, sporun birçok dalı bulunmasına karşın futbolun gerek dünyada gerekse Türkiye’de ilk akla gelen spor branşı olduğu vurgulanarak şu tespitlere yer verildi:

-Aziz Yıldırım tarafından oluşturulan suç örgütünün, Spor Toto Süper Lig’de oynanan bir kısım müsabakaların sonuçlarını Fenerbahçe A.Ş. futbol takımının lehine olacak şekildeşike veya teşvik primi vermek suretiyle etkilemek amacıyla kurulduğu ve faaliyet yürüttüğü, sanıklar arasında mevcut hiyerarşik bağ çerçevesinde iş bölümü yapıldığı sonucuna varılmıştır.

-Dava konusu olayda yargılananlar futbol kulüpleri olmayıp, kulüplerde yöneticilik yapan, futbol oynayan, yetkili ya da yetkisiz futbolcu temsilciliği yapan ve benzeri kişilerdir.

-Şüpheliler haklarında, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması ile teknik araçlarla izleme koruma tedbirlerine başvurulmasının ceza muhakemesi anlamında yasal dayanaklarının mevcut olduğu ve bunların da yasaya uygun ve doğru olarak tatbik edildiği görülmüştür.

Görevi sona edecek
Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin, futbolda şike davasında mahkemenin verdiği cezaları onamasının ardından, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın kulüpteki görevinin de son bulması bekleniyor.

Sarı-lacivertli kulübe ilk kez 15 Şubat 1998 tarihinde başkan seçilen, yaklaşık 16 yıllık süreçte olağan ve olağanüstü 11 genel kurulda seçilerek görevini aralıksız sürdüren Yıldırım’ın, Yargıtay safhasıyla cezaların onanmasının ardından başkanlık görevinin de son bulacağı ifade edildi.

Gelişmeler üzerine kararların kulübe ulaşmasının ardından Fenerbahçe Kulübü’nde yeniden bir olağanüstü kongre süreci yaşanacak. Yıldırım’ın 2-3 Kasım 2013′deki olağanüstü genel kurulda 11. kez başkan seçildiği sarı-lacivertli kulüp, başkanlık seçimi için yeniden olağanüstü kongreye gidecek.

Fenerbahçe Kulübü’nde genel kurullarda başkan ve yönetim kurulu ayrı ayrı seçildiği için, yönetim kurulu istifa etmediği sürece, yapılacak olağanüstü kongrede sadece başkanlık seçimi gerçekleştirilecek.

Karar kulübe ne zaman ulaşırsa, o zaman kongre kararı alırız
Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, “Karar bize ne zaman ulaşırsa biz zaman kongre kararı alırız. Bu süreç  6 ay sonra işlerse, 6 ay sonra karar alırız. Tebliğ edildikten itibaren 30 gün içinde seçim kararı almak mecburiyetindeyiz. Bizim gönlümüzün başkanı Aziz Yıldırım, ancak ne yapacaksın, kanun böyle. Biz hukuka saygı duyuyoruz ancak hukuk bize saygı duymuyor” değerlendirmesini yaptı.

Aslan: Değerlendirme yapacağız
Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yakup Aslan, “Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin vermiş olduğu kararlarla ilgili olarak yönetim kurulumuz önümüzdeki günlerde toplanıp bir değerlendirme yapacak” dedi.

Fenerbahçe hisseleri, Yargıtay kararları ile sert düştü
Yargıtay 5. Ceza Dairesi, futbolda Şike davasında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’a birden fazla maçta şike yapmak, teşvik primi ve rüşvet verme suçlarından verilen hapis cezalarını onadı. Kararın ardından Borsa İstanbul’da işlem gören Fenerbahçe hisseleri hızlı bir şekilde düşüşe geçerek dünkü kapanışa göre yüzde 8,38 oranında geriledi.

Trabzonspor yatırımcısı karar ile yüzde 8,19 kazandı
Dün günü 33,40 TL’den kapatan Fenerbahçe hisseleri gün içinde 35,20 TL’ye kadar yükselse de Yargıtay kararının ardından gün içinde taban seviyesi olan 30,10 TL’ye kadar geriledi. Bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi eden Fenerbahçe hisseleri günü 30,60 TL’den tamamladı.

Şike davasına konu olan futbol sezonunda ligi Fenerbahçe’nin arkasında ikinci olarak bitiren Trabzonspor’un hisseleri ise Yargıtay kararının ardından yükselişe geçerek günü yüzde 8,19 oranında yükselişle 4,62 TL’den tamamladı.

Fenerbahçe Futbol AŞ’nin piyasa değeri 70 milyon lira geriledi
Yargıtay kararıyla hisseleri düşüşe geçen Fenerbahçe Futbol AŞ’nin toplam piyasa değeri de 835 milyon liradan 70 milyon liralık düşüşle 765 milyon liraya gerilerken, Trabzonspor Sportif AŞ’nin toplam piyasa değeri ise 107,3 milyon liradan 8,2 milyon liralık artışla 115,5 milyon liraya yükseldi.

TFF Basın Sözcüsü Düren: “TFF’nin yetkili kurullarının verdiği kararlar geçerlidir”
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Basın Sözcüsü Prof. Dr. Mete Düren, futbolda şike davasıyla ilgili dosyanın spor hukuku adına TFF için kapandığını söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Düren, “TFF’nin yetkili kurullarının verdiği kararlar geçerlidir. Bizim için spor hukuku açısından bu dosya kapanmıştır. Herhangi bir olağanüstü toplantı yapılmayacak. TFF Başkanı Yıldırım Demirören, şike ile ilgili kararını açıklamıştı. 2010-2011 sezonu şampiyonu Fenerbahçe’dir” ifadelerini kullandı.

Cavcav: “Aziz Yıldırım belli ki hep kazanmak istemiş, futbolda kaybetmek de var”
Gençlerbirliği Kulübü ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı İlhan Cavcav, “Kararın telafisi var mı, son aşama mı? Başka bir yol varsa elbet de uzmanları bilir. Ben de kararın şaşkınlığını yaşıyorum” diyerek, şöyle konuştu:

“Görevimiz, bu 3 Temmuz hadisesinin futbolumuzdaki olumsuz etkilerini kaldırmak için çalışmaya devam etmek olmalıdır. Aziz Yıldırım’a ‘geçmiş olsun’ demek hepimizin insanlık görevi. Futbol ayrı, insanlık ayrı. Bir futbol adamı olarak, kendisinin Fenerbahçe’ye zarar vermeyi amaçladığını aklıma bile getirmem. Lakin, belli ki hep kazanmak istemiş. Futbolda kaybetmek de var, kazanmak da… Kaybetmeyi de göze almalı ve hep kazanmak, hep kazanmak için ısrarlı olmamalıyız. Hakikaten üzgünüm. Ben Aziz Bey’in yaptıklarını eleştirebilirim ama hapse girmesine, sevdiklerinden ayrı kalmasına da elbette ki sevinmem.”(AA)