İzmir’de Narlıdere halkı, CHP’li belediye eliyle yürütülen kentsel dönüşüm projelerine isyan etti. Bugün kentsel dönüşüme karşı eylem yapan ilçe sakinleri, belediye binasını işgal ettiler.

Narlıdere'de halk belediye binasını işgal etti

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur bakanlığa giderek kentsel dönüşüm yetkisini belediyeye aldı. Dönüşüm 3-4 mahalleyi kapsıyor ve buralarda yaklaşık 6000 konut yapılacak.

Narlıdere Dayanışması adlı platform bu meseleye ilişkin bugün için eylem kararı aldı. Yaklaşık 1000 kişi Narlıdere Demokrasi Meydanı’nda toplanıp buradan belediyeye yürüdüler. Belediye önünde başkanla görüşmek istediler,ancak başkan görüşmeye inmedi. Bunun üzerine eylemciler belediye binasını işgal etti. Belediye Başkanı gelmeden sonlandırmama kararı verdikleri oturma eylemi bugünlük sona erdirildi.

2. İnönü mahallesi kooperatifi Başkan yardımcısı Haydar Şavlı şöyle konuştu:

“Kentsel dönüşüm yasasının İzmir’e gelmesinin ardından, 4 gün içinde mahallelerimiz afet riskli bölge ilan edildi. Fakat etüd çalışması veya bina kontrol denetimi yapılmadan, halka danışmadan ilan edildi. Yetki belediyeye verilince, belediye de Ankaralı bir şirkete devretti. Bizler daha önce kentsel dönüşüm ile ilgili konferanslar yaptık. 6 tane kooperatif kurduk. Belediye Başkanı, halkın kurduğu bu kooperatifleri sahipleniyor, kooperatiflerden oluşan kararlar kurulu oluşturacağına dair söz de verdi. Fakat sözler tutulmuyor, rant için, süper lüks konutlar için halkın mağduriyeti söz konusu. Üstelik kooperatifler olarak bir de çetelerle uğraşıyoruz. Yıkım için henüz resmi bir belge ulaşmadı fakat şirketten tespit için çalışma yapmaya mahallemize geldiler, onları da bertaraf ettik. Burada tapulu, tapusunu, imar affından yararlanan vatandaşlar var. Belediye ile görüşme talep ediyoruz ve oturma eylemine başladık. Karar verici olan burada yaşayanlardır.” (sol)