30 Nisan – 5 Mayıs 2014 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen dünyanın en büyük çevre proje olimpiyatlarından I-SWEEEP Proje Olimpiyatı’nda İstanbul Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencileri Sami PALOMBO ve Aaron Harun KANETİ “3D GREEN ENERGY IN OUR POCKETS ULTRA-HYBRID CHARGING DEVICE” adlı projeleriyle ülkemize gümüş madalya kazandırdı.

Soldan sağa: Aaron Harun Kaneti, Dr. Soner Tarım (I-SWEEEP koordinatörü), Sami Palombo, Talha Kılıç

Dünyanın en kaliteli projelerinin yarıştığı I-SWEEEP’e bu yıl çeşitli ülkelerden 2200 projenin üzerinde başvuru oldu ve ön elemeyi geçen 385 proje yarışmaya katılım hakkı kazandı.

Sami PALOMBO ve Aaron Harun KANETİ’nin proje danışmanı Talha KILIÇ’la birlikte geliştirdikleri proje, günlük yaşamda hemen herkesin sık sık karşılaştığı cep telefonlarının şarjının bitmesi problemine karşı alternatif olarak enerji üreten bir cihaz tasarımı. Projeleri doğrultusunda ürettikleri cihaz, güneş enerjisi, manyetik dinamo ve yolda yürürken olmak üzere kesintisiz ve üç yönlü etkiyle cep telefonlarını şarj etme özelliğine sahip. Proje sahipleri Türk Patent Enstitüsü’ne Faydalı Model başvurusunda bulunmuş.

Proje danışmanı Talha KILIÇ, öğrencilerinin İngilizce sunumlarda ve projeyi tanıtmada gösterdikleri yüksek performans ve başarıdan gurur duyduğunu, uzun süren bir proje hazırlık süresinden sonra gelen dünya çapındaki başarıların ekip çalışmasının eseri olduğunu belirtti.

Proje Hollanda, New York – Amerika, İzmir – Türkiye ve Kenya’da yapılan çok sayıda uluslararası yarışmada ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış. Proje ayrıca Kolombiya ve Endonezya’dan özel davet almış.

haberboyu logosu