İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)yılın en önemli klasik müzik etkinliklerinden birine ev sahipliği yapacak. Gerçekleştirdiği kayıtlarla 7 Grammy Ödülü’nün de aralarında bulunduğu sayısız ödüle layık görülen, sanatçı kimliğinin yanı sıra dünya çapında bir barış elçisi kabul edilen Daniel Barenboim, İKSV’nin konuğu olarak yeniden İstanbul’a geliyor. 2009 yılında İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü de alan Daniel Barenboim yönetimindeki 450 yıllık geçmişiyle dünyanın en eski ve saygın orkestralarından biri kabul edilen Staatskapelle Berlin, 15 Mayıs Perşembe akşamı saat 20.30′da Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde bir konser verecek.

Daniel Barenboim

Efsanevi şeften efsanevi yorum
Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin bu sezon tüm dünyada 200. doğum yılı kutlanan Richard Wagner’in de yapıtlarına yer verdiği etkileyici bir program sunuyor. Kendisi Yahudi olmasına karşın, Yahudi karşıtlığıyla tanınan Wagner’in eserlerini seslendirerek eleştiri oklarına hedef olan Daniel Barenboim, İstanbul konserinde bestecinin iki eserine yer verecek. Orkestra ilk kez 1876′da bestecisinin yönetiminde çaldığı Wagner’in Tristan ve Isolde’sinden iki bölüm seslendirecek. Wagner’in Tannhauser kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin, konserde ayrıca Wagner’in Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü’nü de yorumlayacak. 2001 yılında İsrail’de de Wagner seslendirerek konuyu iyice alevlendiren Barenboim, Wagner ile ilgili kendisine yönlendirilen eleştirilere “Wagner’i İsrail’de bir tabu olarak tutmaya devam ettiğimiz sürece son sözü Hitler’in söylemesine de izin veriyoruz anlamına gelir” yorumuyla cevap veriyor. Konser programında ayrıca, Elgar’ın 2. Senfonisi de yer alacak.

Ortadoğu’nun barış elçisi
Ünlü şef o zamandan bu yana, 50 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanında dünyanın en saygın orkestralarıyla konser ve opera yapımlarında bir araya gelerek, sayısız virtüözle konserler veriyor. Kayıtlarıyla aldığı 7 Grammy’nin yanı sıra birçok değerli ödül kazanan sanatçı, Ortadoğu’da barışa yönelik çalışmalarından ötürü de birçok nişan ve büyük ödülün de sahibi oldu. 2004 yılında, Nobel Ödülleri’nden sonra en prestijli ödül olarak kabul edilen Wolf Prize’a layık görülen sanatçı ayrıca, Eylül 2007′de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından BM Barış Elçisi ilan edildi.

Gerçekleştirdiği her etkinlikte sanatın barış ve uzlaşma konusundaki önemini vurgulayan nadir sanatçılardan Barenboim, İsrail ve Filistin arasında barış için bir örnek oluşturabilmesi açısından Onursal Filistin Vatandaşlığı’nı kabul etti. Böylece 2007′de Barenboim hem İsrail hem Filistin pasaportuna sahip ilk kişi oldu.

Barenboim, Doğu-Barı divânı orkestrası ile İstanbul’a gelmişti
Barenboim, 1999 yılında yazın dünyasının önemli isimlerinden Edward Said ile İsrail ve Ortadoğulu genç müzisyenleri bir araya getiren Doğu-Batı Divanı projesini hayata geçirdi. Goethe’nin 250. doğum yıldönümünde kurulan Doğu-Batı Divânı Orkestrası, adını da yine Goethe’nin İslami ve Batı şiir kültürlerinin bir sentezini oluşturduğu aynı isimli şiir kitabından aldı. Yaptıkları çalışmalarla sadece bir müzik projesi değil, aynı zamanda bir diyalog ve uzlaşma platformu olmayı amaçlayan Doğu – Batı Divânı Orkestrası, 2003 yılında Edward Said’in ölümü ardından çalışmalarına hiç duraksamadan devam etti.

Sanatçı ayrıca Filistin’de anaokullarında müzik ve Filistin gençlik orkestrası projeleri yürütüyor. Aralarında Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Tunus, İspanya, Hollanda ve İsrail’in de olduğu 17 ülkeden ve yaşları 14 – 25 arasında değişen 110 yetenekli genç müzisyenden oluşan Doğu-Batı Divânı Orkestrası, Daniel Barenboim yönetiminde 2006 yılında İstanbul Sanat Vakfı’nın konuğu olarak İstanbul’a da gelerek unutulmaz bir konser de vermişti. (ANKA)