Yönetmen Nuri Bilge Ceylan ‘Kış Uykusu’ filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Ceylan, ödülünü son bir yılda ölen gençlere adadı.

Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan'ın

67. Cannes Film Festivali’nde büyük ödül Altın Palmiye Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu Filminin oldu. Ceylan ödülünü UmaThurman ve Quentin Tarantino’nun elinden aldı. Törende en iyi yönetmen ödülü ‘Foxcatcher’ filmiyle Bennett Miller’a giderken; en iki kadın oyuncu ödülünü ‘Maps to the Stars’daki performansıyla Julianne Moore; en iyi kadın oyuncu ödülünü ise Mr. Turner filmiyle Timothy Spall kazandı.

Ödülünü ‘onlara’ adadı
Ödül için sahneye çıkan Nuri Bilge Ceylan ödül konuşmasında “Ödülümü Türkiye’de son bir yılda hayatını kaybeden gençlere adıyorum” dedi.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, ‘Kış Uykusu’ filmiyle altıncı kez Cannes Film Festivali’ne katıldı. Ceylan’ın Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlamıştı. Ceylan’ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes’da gösterildikten sonra, yönetmen çektiği uzun metrajlı ‘Uzak’ filmiyle 2003′te ‘Büyük Jüri Ödülü”nü kazandı. 2006′da ‘İklimler’ isimli filmiyle festivalde yer alan Ceylan bu kez ‘FIPRESCI’ ödülüne layık görüldü, 2008 yılında ise ‘Üç Maymun’ ile en iyi yönetmen seçildi.

2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ”Bir Zamanlar Anadolu”da filmiyle ikinci kez ‘Büyük Jüri Ödülü’ne değer bulundu.(sol)