Lice’de güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırıya karşılık verilmesi sonucu çıkan çatışmada 2 kişi öldü. Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2 kişinin öldüğünü, biri asker 2 kişinin yaralandığını bildirdi.

Lice'deki gösterilerde 2 kişi öldü

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırıya karşılık verilmesi sonucu çıkan çatışmada 2 kişi öldü.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Diyarbakır-Bingöl karayolunun güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yapılan silahlı saldırı sonucu çatışma çıktığı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, saat 18.00 sıralarında Diyarbakır-Bingöl karayolunun güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik gerçekleştirilen silahlı sadırı sonucu çıkan çatışmada bir asker ve 2 saldırganın yaralandığı belirtildi.

Açıklamada askeri helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan saldırganlardan birinin yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği aktarıldı.

Çatışmada hayatını kaybeden 24 yaşındaki Ramazan Baran’ın cenazesi yakınlarına teslim edilmek üzere DÜ Tıp Fakültesi Hastanesi morguna getirildi.

Morg önünde toplanan bir grup, hastanenin camlarını kırdı, polis ekiplerine taş ve havai fişeklerle saldırdı.

Polis, gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Olayın ardından Baran’ın cenazesi yakınlarına teslim edildi.

Çıkan çatışmada 50 yaşındaki Abdulbaki Akdemir de yaşamını yitirdi. Olay yerinde bulunan ve vücudunda 3 kurşun izi tespit edilen Akdemir’in cesedi, Lice Devlet Hastanesi morguna getirildi.

Lice’deki olayda yaralanan biri asker iki kişinin tedavisi sürüyor.

Hani-Lice yolu kapandı
Öte yandan Hani-Lice karayolunda olayın meydana geldiği bölgeden güvenlik gerekçesiyle araç geçişine izin verilmediği bildirildi.

Lice ilçe merkezinde olası olaylara karşı geniş güvenlik önlemleri alındı. İlçeye araç giriş ve çıkışları, kontrollü şekilde yapılıyor.

Genelkurmay’dan Lice açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 2 kişinin öldüğünü, biri asker 2 kişinin yaralandığını bildirdi.

Genelkurmayın internet sitesinde önemli yurt içi olaylara ilişkin bilgi verildi. Buna göre, bölücü terör örgütüne destek veren bir grup, Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nun emniyetinin sağlanması için, Lice’nin Çalıbükü Mahallesi’ndeki Kevribel Tepe’de konuşlu Jandarma Komando Timlerine, ses bombası, molotof kokteyli, el yapımı patlayıcı ve havai fişek ile saldırdı.

Grupta bulunan terör örgütü mensubu 3 kişi, askere ateş etti. Saldırı sırasında atılan parça tesirli el yapımı patlayıcıyla 1 Jandarma Astsubay yaralandı.

Saldırıya mehmetçik tarafından karşılık verildi. Açılan karşı ateş sırasında, bölücü terör örgütünün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist mevzilere sızma girişimi esnasında yaralandı.

Yaralı astsubay ile terörist, helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesine sevk edildi. Yaralı terörist hastanede vefat etti. Astsubay’ın ise tedavisine Diyarbakır Asker Hastanesinde devam edildiği bildirildi.

Olay yeri inceleme ekibine de saldırı
Bölücü terör örgütü mensupları, Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca, Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla olay bölgesine sevk edilen Olay Yeri İnceleme Timi’ne de uzun namlulu silahlarla ateş ettiler.

Olay yerinde yapılan incelemede ise içinde el yapımı patlayıcı, molotofkokteyli ve boş Biksi kovanı bulunan ve saldırıda yaralanarak hayatını kaybeden kişiye ait bir sırt çantası bulundu.

Olayların aralıklı olarak devam ettiği sırada, akşam saatlerinde, 1 kişinin, ateşli silah yaralanması sonucu Kevribel Tepe bölgesinden 112 Acil Servis’le Lice Devlet Hastanesine sevk edildiği öğrenildi. Helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesine götürülen yaralının hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Gece saatlerinde de olaylarda vurulduğu iddia edilen bir erkek cesedi vatandaşlarca Lice Devlet Hastanesine getirildi. Lice Cumhuriyet Savcısının talimatıyla ölen kişinin otopsi işlemleri, ailenin nakle izin vermemesi nedeniyle, Malatya Adli Tıp Kurumundan Lice’ye gelen uzmanlarca yapıldı.

9 araç yakıldı
Bingöl’ün Kiğı ilçesinde de bölücü terör örgütü mensubu yaklaşık 40 kişi, Topraklık köyündeki Kiğı HES Barajı’na malzeme taşıyan bir firmaya ait kaya ocağında bulunan 9 aracı yaktı. Kiğı Cumhuriyet Savcılığına bildirilen olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından, Tunceli’nin Ovacık ilçesi Kuşluca Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Büyükterazin Tepe’de yapımı devam eden yeni hizmet binasının doğu kısmında inşa halindeki nöbet kulesine taciz ateşi açıldı. Mehmetçik, teröristlere karşılık verdi.

Ovacık Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Suriye sınırı
Öte yandan, Türkiye-Suriye hududunda, Kara Kuvvetleri 2′nci Hudut Alay Komutanlığı Hatay Narlıca Kıyıgören, Ziyaret, Hacıpaşa ve Üsteğmen Alim Hudut Karakol sorumluluk bölgelerinde, Asi Nehri üzerinde ve yakın civarında, akaryakıt kaçakçılığı maksadıyla kullanıldığı değerlendirilen, farklı 2 noktada 1500 metre uzunluğunda boru, 204 adet 60 litrelik akaryakıt dolu bidon ve 3 adet sal tespit edildi.

Altınözü Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile tutanak tutularak boru, bidonlar ve salın olay yerinde imha edildiği kaydedildi.

Baro heyeti olay yerinde inceleme yaptı
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi beraberindeki üyelerle olay yerinde yaptığı inceleme sonrasında Lice Cumhuriyet Başsavcılığını ziyaret etti.

AA muhabirine konuşan Elçi, iki kişinin hayatını kaybettiği olay yerini incelediklerini ardından soruşturmayı yürüten savcılarla görüştüklerini söyledi.

Savcılıktan olay hakkında bilgi aldıklarını, soruşturma hakkında şu an için bilgi vermenin doğru olmayacağını ifade eden Elçi, şunları kaydetti:

“Olayın üzerinden henüz 24 saat geçmedi. Dolayısıyla olay henüz çok yeni. Soruşturmanın henüz başındayız. Dolayısıyla bu aşamada soruşturmanın ayrıntılarına ilişkin şu ana kadar toplanan delillere ilişkin ayrıntı sunmak doğru olmayabilir. Ama Cumhuriyet Savcıları bize olayı çok yönlü araştırdıklarını, delilleri toplamaya çalıştıklarını ifade ettiler.”
(AA)