Anadolu yakasında aniden bastıran yağışların ardından oluşan hortum Tuzla’da bazı ev ve işyerlerine zarar verirken sahilde demirli onlarca teknenin batmasına neden oldu. Oluşan hortumun sahildeki tekneleri batırma anı ise amatör kameralar tarafından saniye saniye görüntülendi.

İstanbul hortuma teslim oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarı açıklamasının ardından İstanbul’da etkili olan sağanak yağış Anadolu yakasında hayatı durma noktasına getirdi. Kartal’da dolu ve sağanak yağış şeklinde başlayan yağışlar sebebiyle bazı evleri su bastı. Vatandaşlar evlerinin içine dolan yağmur suyunu kendi imkanlarıyla tahliye etmeye çalıştı.

Yağışın ardından hortum oluştu
Yağışlar yaklaşık yarım saat etkili olurken hemen ardından Tuzla semalarında hortum oluştu. Mercan Mahallesi üzerinde beliren hortum büyüyerek süratle yol aldı. Çarşı caddesinde etkisini arttıran hortum sokak üzerindeki çok sayıda ev ve işyerine zarar verdi. Etkili olan hortum çatı katlarını uçururken bazı elektrik direkleri de yola devrildi.

Tuzla sahilinde onlarca tekne alabora oldu
Çarşı caddesi üzerinde etkisini sürdüren hortum, istikametine sahil yoluna çevirdi. Tuzla sahil şeridinde demirli bulunan yaklaşık 15 tekne alabora oldu. Öte yandan hortuma kapılan 3 kişi de denize düştü. Denize düşen 3 genç çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.

Dev hortum saniye saniye görüntülendi
Öte yandan, Tuzla sahilinde teknelerin batmasına neden olan hortum sahilde oturan bazı vatandaşlar tarafından saniye saniye görüntülendi. Görüntülerde; sahile vuran hortumun tekneleri onlarca metreye fırlatırken teknelerin de alabora olduğu görüldü.

Ola tanık olan vatandaşlar, “Hortumun gelişini gördük. Bende o sırada video çekimi yapıyordum. Biz duracak sandık ama çatıları (yerinden) söktü. İki üç tane çocuk vardı son anda aldık denizden. Hortum bir anda tekneleri havaya kaldırdı.(trthaber)