Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, 1994′den bu yana kesintisiz her yıl gerçekleştirdiği ve 1998 yılından bu yana uluslararası boyutuyla kısa sürede dünya sanat arenasının önemli organizasyonları arasına giren 21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali başlıyor.

21. Uluslararası Aspendos Opera Ve Bale Festivali başlıyor

30 Ağustos – 24 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21.Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 2000 yıllık Antik Aspendos Tiyatrosu’nu dansın ve ritmin büyüsüyle yaşama döndürecek.

Festival’in konukları ve programı
Festival kapsamında, İzmir, Mersin, Antalya, Ankara, Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin yanı sıra yabancı konuk topluluklar Budapeşte Operet ve Müzikal Tiyatrosu ile İtalya – Sicilya, Taormina Festival Operası’nın sahneleyecekleri eserlerle Aspendos Antik Tiyatrosu binbir gece masallarına eşdeğerde sekiz muhteşem gece yaşatacak. Festival konukları ve programı şu şekilde:

-30 Ağustos 2014, Cumartesi gecesi, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Giuseppe Verdi’nin ihtişamlı eseri “Aida” sahnelenecek.

-21. Uluslararası -Festivalin ikinci gecesi olan 3 Eylül 2014, Çarşamba gecesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi, müzikleri ve müzik düzenlemesi C. Pugni ve B. Hoinic’e ait “Notre Dame’ın Kamburu” adlı bale eserini sanatseverlerle buluşturacak.

-6 Eylül 2014, Cumartesi gecesi festivalin ilk yabancı konuk topluluğu olacak Macar grup, Budapeşte Operet ve Müzikal Tiyatrosu, “Operetler Galası” isimli gösteri-konserleriyle seyirciyle buluşarak, sahne sanatlarının eğlenceli, ritmik, renkli dünyasını gözler önüne serecek.

-Antalya Devlet Opera ve Balesi, 10 Eylül 2014, Çarşamba gecesi, Giuseppe Verdi’nin bestelendiği günden bu yana dünya opera repertuvarının vazgeçilmez eseri “La Traviata” eserini sahneleyecek.

-13 Eylül 2014, Cumartesi gecesi, Merih Çimenciler’in sahneye koyduğu “Harem” balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

-Aspendos Antik Tiyatrosu, 17 Eylül 2014 Çarşamba gecesi, tarihi bir karakteri ağırlayacak. Büyük Hun İmparatoru “Attila”‘yı konu alan Giuseppe Verdi’nin ünlü operası Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

-21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin ikinci yabancı konuk topluluğu İtalya’dan geliyor. Sicilya’nın kültürel, sanatsal, turistik faaliyetleri ile ünlü kasabası Taormina’da düzenlenen ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün karşılıklı kültürel -sanatsal faaliyetler içerisinde olduğu Uluslararası Taormina Festivali’nden ülkemize gelen Taormina Festival Operası, 20 Eylül 2014 Cumartesi gecesi Giacomo Puccini’nin ölümsüz eseri “Tosca”yı sahneleyecek.

-24 Eylül 2014, Çarşamba gecesi, 21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, kapanış temsili olan “Herkül” operası, ünlü opera bestecisi G.F. Handel’in büyülü müziği ile sanatseverlere gelecek yıla kadar veda edecek. (ANKA)