Ankara Operet Sahnesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla kapatılmasına karşı Mimarlar Odası’ndan tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, “Kültür Bakanlığı’nın görevi yapıyı ve tarihi ve kültürel mekanları korumaktır, halka kapatmak değil” dedi.

Ankara Operet Sahnesi kapatılamaz

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta içinde Operet Sahnesi’ni sanatsal etkinliklere kapattığını açıklamasına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan tepki geldi. Candan, “Kültür yapıları insanla yaşar” dedi.

Kapatılma kararını Bakanlığın keyfi bir uygulaması olduğunu söyleyen Candan, “Bütün kültür yapılarının yaşatılarak korunması önemlidir. Operet Sahnesi Ankara’nın yaşayan kültür mekanıdır. 1927-1930 yılları arasında Namazgah tepesinde Arif Hikmet Koyunluoğlu tarafından tasarlanmıştır, halkevi binası olarak kentlilerle uzun yıllar buluşmuştur. Kültür Bakanlığı’na tarihi dokuya verilen zararın uzmanlar tarafından rapor edilip edilmediğini resmi yazı ile sorduk. Konunun uzmanı kişilerce hazırlanmış raporların tarafımıza iletilmesini istedik. ‘Tarihi dokuya zarar’ şeklinde bir karar bakanlık tarafından sanata düşmanca takınılan tavrın bahanesinden başka bir şey olamaz. Böyle bir doku zararı varsa ancak uzmanlar tarafından karar verilir ve gerekiyorsa güçlendirmesi yapılır. Tarihi mekanlar kapatılarak değil, restore edilerek, kültürel mirasa sahip çıkma fikri toplumla buluşturularak, korunur” diye konuştu.

‘Tarihi mekanlar korunur, halka kapatılmaz’
Candan, Ankara’nın kültürel mekanlarının ve kültürel mirasının yok edilmek istendiğine dikkat çekerek, “Halka açacağız söyleminin arkasına gizlenerek, korunması gereken sit alanlarını, kültürel mekanları acımasızca ranta açan zihniyet halka ait bir değeri halka kapatamaz. Böyle bir tutum kabul edilemez. Tarihi yapı diyerek halka kapatılan yapı örneği dünya üzerinde yok. Kültür Bakanlığı’nın görevi yapıyı ve tarihi ve kültürel mekanları korumaktır, halka kapatmak değil” dedi.

‘Zarar vermemek için kapattık’
Cumhuriyet mimarisinin önemli örneklerinden biri olarak kabul edilen ve şu an Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılan binadaki Operet Sahnesinde Ankara Devlet Opera ve Balesi haftada bir olmak üzere temsiller veriyordu. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı korolar ve sanat toplulukları da burada sık sık seyirciyle buluşuyordu. Sahne, bu etkinliklerin yanı sıra önemli sanatsal organizasyonlara da ev sahipliği yapıyordu.

Operet Sahnesinin sanatsal ve kültürel etkinliklere kapatılma gerekçesi olarak Bakanlıktan yapılan açıklamada ise “Ankara Resim ve Heykel Müzesinin tarihi dokusu da göz önüne alınarak bu tarihi mekana daha fazla zarar vermemek adına Bakanlığımıza bağlı Koro ve Topluluklar dahil 2014-2015 sanat sezonunda kültürel, bilimsel ve sanatsal etkinliklere sınırlamalar getirilerek sadece Bakanlığımızca düzenlenecek özel törenler İçin kullanılması kabul edilmiştir” denilmişti.(sol)