Russell Sage Foundation’ın çalışmasına göre, 2003 yılında 87 bin 992 dolar olan ortalama Amerikan aile evi, on yıl sonra ölçüldüğünde ise 56 bin dolar civarı çıkarak, 30 bin dolardan fazla bir düşüşü veya değerinin üçte birini kaybettiğini gösteriyor.

Amerika’da ortadireğin evleri değer kaybetti

LÜKS EVLER TAVAN YAPTI

Ortalama Amerikan ortalama aileleri bu denli büyük bir değer kaybına maruz kalırken, zengin Amerikalılar’ın evlerinin değeri ise artışa devam etti. Diğer bir anlatımla, zengin Amerikalılar’ın değerli evleri daha da pahalanmasıyla birlikte daha zenginleşirken, ortalama ve düşük gelirli Amerikalılar ise, 2007 ile 2009 arasındaki ekonomik krizden en çok etkilenen sınıflar oldu.

BORSA KAZANDIRDI

Foundation’ın raporunda buna neden olarak, zengin ailelerin, ekonomik kriz sonrası yükselen borsaya yaptıkları yatırımın karşılığını alması olarak açıklarken, orta sınıf Amerikalılar’ın evlerinin değerini kaybetmesi olarak görüyor.

GELİR EŞİTSİZLİĞİ SORUNU

Raporun sonucu, Amerikalı’nın gelir eşitsizliğinin yakın bir zamanda çözeceğini göstermiyor. Buna göre, birkaç on yıldır artarak süre giden gelir eşitsizliğinin yakın zamanda kapanacağına dair pek de bir işaret görülmüyor. (Posta – İLHAN TANIR )