Hizbullah lideri Nasrallah, Irak ve Suriye’de katliamlara imza atan IŞİD’in tüm bölgeyi tehdit ettiğini ve mutlaka yenilmesi gerektiğini söyledi. Nasrallah, IŞİD’in palazlanmasında ABD, Körfez ülkeleri ve Türkiye’nin de olduğunu belirterek, “bu ülkeler kendi yarattıkları yılanın zehirini tadacaklar” dedi.

Türkiye IŞİD'in zehrini tadacak

Lübnanlı direniş örgütü Hizbullah’ın lideri Hasan Nasrallah, Lübnan gazetesi El Ahbar’a verdiği röportajda bölgedeki yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Suriye ve Irak’ta katliamlar yapan Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) bölgede giderek büyüyen ve mutlaka yenilmesi gereken bir tehdit olduğuna dikkat çeken Nasrallah, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin yanında savaşa girmelerinin de mezhepçilikle bir ilgisi olmadığını belirtti. Suriye’ye, Lübnan’ı, Lübnan’daki Direniş’i ve istisnasız tüm Lübnanlıları savunmak için girdiklerini ifade eden Nasrallah, Ersal da yaşanan son olayların da kendilerini haklı çıkardığını vurguladı. Suriye’de savaşmalarının örgütün ulusal karakteriyle çelişmediğini belirten Nasrallah, Kuseyr’de kendi ülkeleri Lübnan’ın sınırını koruduklarını ve silahlı grupların kuzey Beka ve Hermel’e girmelerini engelledikleri söyledi.

‘IŞİD DENEN CANAVARIN SINIRI YOK’

IŞİD’in tüm bölgeyi artık ciddi şekilde tehdit ettiğini söyleyen Nasrallah, bu tehdidin büyük küresel güçlerin çıkarlarını da etkilemeye başladığına işaret etti. Örgüt için ‘Hiçbir sınırlaması olmayan IŞİD denen canavar’ ifadesini kullanan Hizbullah lideri, örgütün müttefik-düşman ayırt etmediğine dikkat çekerek “Birleşmiş Milletler’e göre Ezidi kadınları ve çocukları canlı canlı gömdüler. Katliamı bir sanata çevirdiler. İşler nasıl bu noktaya geldi? Bu seviyeye ulaşmak için bu zihniyet yıllarca üretildi” dedi. Bu savaşta Lübnan, Suriye, Irak, Filistin ve tüm bölgenin korunması için herkesin destek sağlaması gerekir. IŞID, Sünni, Şii, Müslüman, Hristiyan, Dürzi, Ezidi, Arap ve Kürtler için bir tehlike teşkil ediyor” uyarısında bulundu.

‘ÇOK SAYIDA ÜLKE ENDİŞELİ AMA YENİLEBİLİR’
IŞİD’ın Şii-Sünni ayırmadan, Irak’ta kendileriyle işbirliği yapmayı reddeden Sünni imamları ve şeyhleri de öldürdüğünü hatırlatan Nasrallah, Hıristiyanlar ve Ezidiler gibi azınlıklara yapılan zulümler dışında örgütün binlerce Sünni’yi de evinden ettiğini ifade etti. “IŞİD’in sınırları yok. Gerçek bir tehlike ve çok sayıda ülke endişeli” diye konuşan Hizbullah lideri, “ancak biz insanlar arasıda bir terör hali yaratmak istemiyoruz. Bu tehlikeyle kesinlikle başa çıkılabilir, üstesinden gelinebilir ve yenilebilir. Tabii bu tehdidi ciddiye alırsak” dedi.

TÜRKİYE KENDİ YARATTIĞI YILANIN ZEHİRİNİ TADACAK
Nasrallah, röportajında Türkiye’yi de IŞİD’e destek vermekle suçladı. Nasrallah, “Tekfiri düşüncenin takipçilerinin olduğu her yerde IŞİD için bir zemin olacaktır. Bu zemin Ürdün’de, Suudi Arabistan’da ve diğer Körfez ülkelerinde var. Sırası geldiğinde hiçbir devlet IŞİD’in gazabına karşı güvende olmayacak, bu örgüte destek sağlamış olduğuna ya da bu örgütten yararlanmaya çalıştığına inansa bile. Türkiye’de benzer bir durumda. Sonuçta IŞİD gökten paraşütle inmedi. Herkes, dünyanın her yerinden gelen bu militanların içeriye girebilmek için hangi sınırları kullandığını, kimlerin yardım ettiğii, para, silah ve eğitim sağladığını biliyor. Başından bu yana kendi zehirlerini tadacaklarına inandık. Bu yılanı kendileri yarattı ve şimdi yılan onlara döndü. Amerikalılara, Türklere ve Körfez ülkelerine” dedi. (ilerihaber)