Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’nin kültürel açıdan zengin bir tarihe sahip olduğunu bildirdi. Çok zengin bir kültürel miras devraldıklarını ifade eden Bakan Çelik, bu yıl rekor alım yaparak kültürel mirasa bin 195 yazma eser kazandırdıklarını ve koleksiyona kazandırılan eserler içerisinde kitap sanatlarının oldukça nadir örnekleri olduğunu belirtti.

İstanbul yazma eserlerde dünya başkenti oluyor

Bakan Ömer Çelik, bu yıl rekor alım yaparak kültürel mirasa bin 195 yazma eser kazandırdıklarını kaydetti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre yazma eserlerin bir milletin kimlik belgeleri olduğuna vurgu yapan Bakan Çelik, “Bakanlık bu yüzde Türk kültürünün en önemli kaynakları olan yazma eserler koleksiyonuna yenilerini ekledi. Her yıl alım yapılan yazma eserler koleksiyonuna kazandırılacak eserler için bu yıl ilk kez aralarında akademisyenlerin de bulunduğu Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Eser Sağlama Kurulu oluşturuldu. Gerçekleştirilen ilk toplantıda başvuruda bulunan vatandaşların ellerindeki el yazmalarını değerlendiren Kurul, satın alınacak eserleri belirleyerek harekete geçti ve rekor düzeyde alım yapıldı” dedi.

“KOLEKSİYONA KAZANDIRILAN ESERLER İÇERİSİNDE KİTAP SANATLARININ OLDUKÇA NADİR ÖRNEKLERİ VAR”

2014 yılı için hedeflerinin 2 bin eser olduğunu belirten Bakan Çelik açıklamasına şöyle sürdürdü:
“Biz bu yıl ilk alımımızda neredeyse 2013 yılının tamamında alınıp koleksiyona kazandırılan yazma eser sayısına yaklaştık. 2012′ye bakıldığında ise bu sayıyı geçtiğimiz net bir şekilde görülüyor. Rakamlarla ifade edecek olursak; 2012′de dört toplantı sonrasında bin 44 eser, 2013′te yine dört toplantı da alınan eser sayısı bin 534. Satın alınan eserler arasında hattat silsilesi Osmanlı’nın en önemli hattatlarından, II. Bayezid’in de hat hocalığını yapan Şeyh Hamdullahʼa kadar uzanan Mehmed Vasfi’nin yazdığı yaklaşık 200 yıllık Kurʼan-ı Kerim, Nur Ali Şahʼın Divân adlı eserinin lake cilt kaplı bir nüshası ve Esterabadiʼnin Tarih-i Nadir Şah’ı yer alıyor. Sadece bu isimleri söylerken bile büyük bir heyecan duyduğumu ifade etmeliyim. Koleksiyona kazandırılan eserler içerisinde kitap sanatlarının oldukça nadir örnekleri var. Müzehhip Salih Zühdi imzalı 1881-82 tarihli Amme Cüzü bunlardan sadece bir tanesi.”
“KÜLTÜREL AÇIDAN ZENGİN BİR TARİHE SAHİBİZ”
“Kazandırdığımız bu eserlerle birlikte artık tıp, astronomi, edebiyat, tarih, İslami ilimler, musiki ve daha birçok konuda toplam bin 195 adet yazma daha Yazma Eserler Kurumu koleksiyonunda. Bizler çok şanslıyız. Çünkü kültürel açıdan zengin bir tarihe sahibiz. Atalarımızdan çok zengin bir kültürel miras devraldık. Bu mirasın önemli bir bölümünü; milletimizin güzel ve önemli hasletlerini dile getiren, dini, kültürel ve sosyal hayatımızın önemli belgeleri olan yazma eser koleksiyonlarımız oluşturmaktadır. Bu eserler yalnızca bizim değil, tüm insanlığın ortak mirasıdır. Bakanlık olarak amacımız, bu eşsiz mirasa sahip çıkmak, etkin bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.”
“SÜLEYMANİYE KİTAP ŞİFAHANESİ KISA SÜRE SONRA AÇILACAK”
“Süleymaniye Kitap Şifahanesinin kısa süre sonra açılacağının müjdesini de vermek istiyorum. Şifahanenin açılmasıyla, yüzlerce yıllık Kur’an-ı Kerim’ler, kitaplar, cönkler, seyahatnameler Süleymaniye’de şifa bulacak. Daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde yapılan restorasyon çalışmaları artık, açılacak şifahanede yürütülecek. Şifahane aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak da hizmet verecek. Gelen talepler doğrultusunda daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde yapılan, yurt dışında kitap restorasyonuyla uğraşan ve eğitime ihtiyacı olan kişilerin Türkiye’de yetiştirilmesi de kitap şifahanesinde yapılacak.” (ANKA)