Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinatörlüğü (OCHA) Irak’ta son bir ayda 600 bin, Ocak 2014’ten bu yana 1.8 milyon kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

Irak’ta bir ayda 600 bin kişi yerinden edildi

BM’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Ocak ayından bu yana yürüttüğü çalışmaya göre, Ocak’tan beri yerinden edilen 850 bin Iraklı, Irak Kürdistan bölgesine sığındı.

Kürdistan Bölgesi Göç Planlaması Bakanlığı’nın verilerine göre, bu sığınmacıların yüzde 64’ü Duhok’ta kalıyor. Sığınmacılar Irak Kürdistan Bölgesinde binden fazla merkezde barındırılıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHRC) kayıtlarına göre Ocak’tan beri yerinden edilen 850 bin sığınmacıya ek olarak, 216 bin Suriyeli sığınmacı ile 2014 öncesi toplu dalgalarla göç eden 335 bin kişi daha var.

Hızlı ve yoğun insan akışı ve Irak Kürdistan Bölgesi’ne dağınık bir şekilde yayılmaları nedeniyle, bölgesel yönetim ve BM ajanslarının yerinden edilen kişi sayısını tespit etmekte zorlandığını söylenirken, önümüzdeki aylarda bu kişilerin durumu ve ihtiyaçlarıyla ilgili araştırmanın sonuçlarının da açıklanacağı belirtildi.(bianet)