Antalya’da EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı Projesi için 20 mahallede referandum yapıldı. 200 milyon liralık projeye yüzde 98 oranında oyla onay çıktı.

Antalya'da EXPO Meydan Raylı Sistem Hattı Projesi

İlde yapılacak büyük projeler Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in kararı doğrultusunda referandum yapılarak belirlenecek. Oylama bugün raylı sistem hattının geçtiği 20 mahalle de gerçekleşti. Genç, yaşlı binlerce Antalyalı sabahın erken saatlerinden itibaren muhtarlıklarda kurulan sandıklarda oy verdi.

Seçim havasında geçen oylamada vatandaşlar muhtarlıklara nüfus cüzdanları ile geldi. Seçmen listelerinde isimleri yer alanlar oylarını hazırlanan oy kabinlerine girerek kullandı. Aralarında muhtar, aza ve belediye görevlilerinin de bulunduğu sandık kurulu vatandaşları bilgilendirdi.

“Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz”
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de sandıkları gezerek oy kullanan vatandaşlar ile sohbet etti. Türel oylamaya olan ilginin beklenenin üzerinde olduğunu belirtti. İlgi nedeniyle tüm Antalyalılara teşekkür eden Türel, bundan sonra hayata geçirilecek projeleri de halka sormaya devam edeceklerini ifade etti.

Başkan Türel’in ziyaret ettiği Yenigöl Mahallesi’nde vatandaşlar “Raylı sistem istiyoruz” diyerek Türel’i alkışlarla karşıladı.

Basın mensuplarına yapılan oy kullanma işlemiyle ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Türel, “Gerçekten Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çağdaş şehirlerde, gelişmiş ülkelerin şehirlerinde birçok büyük proje halka sorulur. Halkın vereceği karara göre yerel yönetimler yol haritasını çizer. Bizde bugün bunu yapıyoruz. Antalya’nın en önemli projelerinden bir tanesi Meydan son duraktan Havalimanı, Aksu, EXPO raylı sistem hattını yapalım mı? Yapmayalım mı? diye vatandaşlarımıza soruyoruz. Yaklaşık 200 milyon TL yatırım maliyeti olan bir projedir. Bu noktada halkımızın göstermiş olduğu ilgiden memnunuz, iyi bir katılım var. Burada önemli olan halkımızın demokrasiye katılımcı yönetime olan hassasiyetini bu vesile ile görmüş olacağız” dedi.

Sandıktan projeye “Evet” çıktı
Sandıklar açıldıktan sonra halkın raylı sisteme onay vermesi halinde 23 Nisan 2016′da raylı sistemin tamamlanacağını kaydeden Türel, “Özellikle Cumhurbaşkanımızın bu projeye desteğinden dolayı kendilerine teşekkür ederim. Aynı zamanda Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, EXPO Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarım Bakanımız Mehdi Eker’in desteklerini teşekkür ile ifade etmek istiyorum. Kendilerinin çok desteği oldu. Bizde çalışarak bu desteğin karşılığını yerine getirmek getiriyoruz”

Seçimlerde halka verdiği sözleri hep yerine getirdiğini belirten Türel, “Bundan sonra hangi büyük proje olursa olsun halkımıza soracağız. Halkımızın kanaatini aldıktan sonra o proje ile ilgili gerekeni yapacağız. Halkımız bu büyük projeleri bize “yap’ diyorsa yapacağız. Ama eğer o projeyi istemezse halkın isteyeceği diğer projelerle meşgul olacağız. Halkımıza hizmet etme noktasında gerekeni yapacağız. Aynı zamanda halkını yönetime katılması, katılımcı yönetim adına bu referandum başarılı bir örnek olacaktır. Halkımız beş senede sandık başına gidip bir demokratik sorumluluk yerine getiriyor ama beş sene boyunca da Antalya’ya yapılmış olan projelerle ilgili kanaatini alma meselesinde bu günü kadar bir hassasiyet gösterilmiyordu biz bundan sonra bu hassasiyeti göstereceğiz” diye konuştu.

20 mahallede toplam 8 bin 770 kişinin oy kullandığı referandumda 8 bin 631 kişi yatırımın yapılmasına onay verirken, 128 kişi ise yatırımı onaylamadı. 18 oyun geçersiz sayıldığı seçimde yüzde 98 oranında oyla yatırımın yapılması onaylandı. (ANKA)