İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin Raporuna göre, Ağustos ayında en az 158 işçi hayatını kaybetti. İş kazlarının en çok yaşandığı şehir ise İstanbul, Adana, Kocaeli, İzmir, Ordu ve Sivas oldu.

Ağustos'ta 158 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı Ağustos ayı raporunu açıkladı. Raporda, Ocak ayında 97, Şubat ayında 82, Mart ayında 122, Nisan ayında 121, Mayıs ayında 417, Haziran ayında 146 , Temmuz ayında 127 işçinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Raporda, 2014 yılının ilk sekiz ayında en az bin 270 işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. Ölümlerin en çok yaşandığı iş kolları verileri ise şöyle açıklandı:

“Tarım, Orman işkolunda 40 emekçi; İnşaat, Yol işkolunda 40 işçi; Taşımacılık işkolunda 13 işçi; Enerji işkolunda 9 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 9 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 6 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 6 emekçi; Madencilik işkolunda 5 işçi; Çimento, Toprak, Cam işkolunda 4 işçi; Ağaç, Kağıt işkolunda 4 işçi; Petro-Kimya, Lastik işkolunda 3 işçi; Metal işkolunda 3 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 3 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 3 işçi; Basın, Gazetecilik işkolunda 2 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 2 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 2 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi; Çalıştığı işkolunu belirleyemediğimiz/öğrenemediğimiz 3 işçi can verdi”

Raporda, Ağustos ayında yaşamını yitiren 158 işçiden 135′inin işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 20′sinin çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 3′ünün ise kendi hesabına çalışanlardan/esnaflardan oluştuğu vurgulandı.

‘İşçi ölümleri en çok trafik kazalarında yaşandı’
İşçi ölümlerinin en çok, trafik/servis kazaları, ezilme ve elektrik çarpması nedeniyle yaşandığı bildirilen raporda, “Trafik, servis kazası nedeniyle 48 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 27 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 26 işçi; diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, kkka, intihar, yıldırım düşmesi, saldırı vb.) 24 işçi; düşme nedeniyle 22 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 6 işçi; patlama, yanma nedeniyle 2 işçi; nesne düşmesi, çarpması nedeniyle 2 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 1 işçi can verdi” denildi.

‘Ağustos ayında 11 kadın, 10 çocuk işçi can verdi’
Raporda, yaşamını yitiren 158 işçinin 144′ü erkek, 11′inin ise kadın işçi olduğu vurgulandı. Ağustos ayında iş kazlarında 10 çocuk işçinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, “10 yaşındaki çiftçi Çetin Akdoğan Adana’da tarlaya çalışmaya giderken sulama kanalına düştü.13 yaşındaki mevsimlik biber işçisi Seda Nur Tatar’ın da içinde olduğu Samsun Yakakent’ten Bafra’ya giden işçi minibüsü başka bir minibüsle çarpıştı.13 yaşındaki mevsimlik tarım işçisi Ayşe Alda ve 15 yaşındaki ablası Zehra Alda çalıştıkları tarlada sıcaktan bunalınca girdikleri 150 metre yakındaki baraj gölünde boğuldular.13 yaşındaki paket servis işçisi E.P.’ye İstanbul’da otomobil çarptı.16 yaşındaki çiftçi Bedirhan Ok’un Eskişehir’de saman hazırlamak için balyaları attığı patozun şaftı kırıldı ve fırlayan parça isabet etti.16 yaşındaki çiftçi İsmail Gür Rize’de çay bahçesine çalışmaya inerken sırtındaki çay yükü ile bahçede bulunan teleferik telinin altından geçmek istedi. Sırma diye tabir edilen teleferik telini eliyle tutarak kaldırırken akıma kapıldı.16 yaşındaki tekstil işçisi Emin Halastar’ın sağ kolu ve kafası iş makinesine sıkıştı. Emin yevmiyeli çalışıyordu ve sigortasızdı.17 yaşındaki STFA Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Bölümü öğrencisi kimya işçisi Oğuzhan Çalışkan Kocaeli’nde 1 aylık stajının 3.haftasında Filli Boya’da (Betek Boya) elektriğe çarpıldı.17 yaşındaki Nurullah Yeşilyurt çalıştığı işyerinde devrilen forkliftin altında kaldı” ifadeleri kullanıldı. Raporda, Ağustos ayında iş kazalarında 10 göçmen işçinin de yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Raporda ayrıca, iş kazlarının en çok yaşandığı şehir olarak İstanbul, Adana, Kocaeli, İzmir, Ordu ve Sivas olduğuna dikkat çekildi. (ANKA)