İngiltere hastanelerine gelen cilt kanseri vakalarında son beş yılda üçte bire yakın oranda artış oldu.

Cilt kanseri

2007′de cilt kanseri tanısıyla hastane tedavisi görenlerin sayısı 87 bin 685 iken, 2011′de bu sayı 123 bin 808′e çıktı.

İngiltere kamu sağlığı araştırmacıları tarafından derlenen veriler ayakta tedavi birimlerinde veya aile hekimlerinde tedavi gören hastaları kapsamıyor.

Uzmanlar, yurt dışı tatillerin ucuzlamasının ve bronzlaşmış tenin hâlâ gözde olmasının cilt kanseri artışlarında önemli etmen olduğuna işaret ediyor.

Tedavi edilen cilt kanserlerinin çoğunluğu başta ve boyun bölgesinde bulunuyor. Cilt kanseri ciddi sonuçlar yaratabiliyorsa da, başlıca nedeni olan kuvvetli ve tehlikeli güneş ışınlarından uzak durulması ya da daha iyi korunma önlemleri alınması hastalığın engellenmesinde etkili oluyor.

Vücudun morötesi ışınlara fazla maruz kalmasının tehlikeleri konusunda insanlardaki bilinç arttıysa da birçok kimse hâlâ yanma aşamasına ulaşıncaya dek güneş altında kalmaya devam ediyor. Güneş yanıkları da melanoma olasılığını artırıyor.

Bu hafta Edinburg kentinde yapılacak olan Dünya Cilt Kanseri Kongresi’nde sunulacak olan verilere göre, bu kanserlerin daha tehlikeli türü olan kötü huylu melanoma ve diğer cilt kanseri tedavisi için başvuranların sayısında artış gözleniyor.

2007-2011 yılları arasında hastaneye sevk edilen melanoma hastalarının sayısında yüzde 30, melanoma olmayan cilt kanseri hastalarının sayısındaysa yüzde 43 artış oldu.

Kanserli tümörün alınmasını öngören ameliyatların maliyeti yılda 95 milyon sterlini buluyor. Bazı hastalar ayakta tedavi görürken, bazılarının hastanede kalması gerekiyor.

Solaryum kanser tehlikesini artırıyor
Bu arada İskoçya ve Hollanda’daki iki üniversiteden araştırmacıların yaptığı incelemeye göre, ciltlerinde yanma olmasa bile art arda solaryumda bronzlaşanların, yaygın bir cilt kanseri türüne yakalanması olasılığı artıyor.

Skuamöz hücreli karsinom (SCC) ya da yassı hücreli karsinom, cilt kanseri vakalarının yüzde 20′sini oluşturuyor.

Araştırmacılar, solaryum yataklarının yarattığı tehlike uyarılarının, genellikle yanıklar sonucunda oluşan melanoma ile ilişkilendirildiğini işaret ediyor.

Yapılan araştırmaya göre, 20-35 yaşları arasında her 8 günde, 12′şer dakika süreyle solaryumda bronzlaşanların, 50′li yaşlarına geldiklerinde skuamöz hücreli karsinoma (SCC) yakalanma olasılıkları yüzde 90 artıyor.

Skuamöz hücreli karsinom, melanoma kadar ölümcül değilse de Britanya’da yılda 500 dolayında insanın ölümüne yol açıyor.(BBC Turkce)