Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu.

Tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, üretici fiyatlarında yüzde 9,88

Ağustosta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıkladı.

Buna göre, aylık bazda TÜFE yüzde 0,09, Yİ-ÜFE yüzde 0,42 artarken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,46, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 9,55 artış gösterdi.

En yüksek artış lokanta ve oteller grubunda
TÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,46 artış gerçekleşti.

Ana harcama grupları itibariyle ağustosta, aylık bazda en yüksek artış yüzde 1,64 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0,89, eğitimde yüzde 0,75, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,65, eğlence ve kültürde yüzde 0,59 artış görüldü.

Ağustosta aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4,92 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Yıllık değişimler
TÜFE’de yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 14,73 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Bunu, yüzde 14,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 9,64 ile ev eşyası, yüzde 9,45 ile ulaştırma, yüzde 9,08 ile sağlık grupları izledi.

Geçen ay endekste kapsanan 432 maddeden 64′ünün ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 255′inin ortalama fiyatlarında artış, 113′ünün ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

“Beklenenin dışında bir şey değil”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Fikri Işık, NTV-CNBC-e ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Enflasyon rakamlarını değerlendiren Işık, aslında bir miktar düşüş beklediğini ancak gıda fiyatlarındaki yükselme ile enflasyonun, yukarı yönlü olduğunu ifade etti.

Yükselişte, lokanta, otel grubundaki artış ile okulların açılması dolayısıyla yapılan eğitim harcamalarının da etkisi olduğuna işaret eden Işık, şunları kaydetti:

“Tahmin ettiğimiz gibi bu sonuç, meyvedeki don olayının ardından, kuraklığın da gıdaya etkisi ile aslında çok da beklenenin dışında bir şey değil. Yılbaşındaki kur ile işlenmemiş gıdanın enflasyon üzerinde baskısı vardı. Kurun baskısı kalmadı ama işlenmemiş gıdanın baskısı sürüyor. Bu yıl Türkiye son 14 yılın en kurak mevsimini geçiriyor. Bahardaki don olayı, sezonun kurak geçmesi ve tarımdaki rekolte düşüşü ile arz talep dengesinde bozulma olması, enflasyon üzerinde ciddi baskı oluşturuyor.

Merkez Bankasının burada yapabileceği çok bir şey yok. Mevsim şartlarını belirleme gücümüz yok. Merkez Bankası enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize edebilir, Banka, hesaplarını çok ince yapıyor.”(AA)