Şişli’deki bir inşaatta asansörün zemine çakılması sonucu en az 10 işçi hayatını kaybetti.

Şişli'deki asansör kazasında 10 işçi hayatını kaybetti

Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan rezidans inşaatında içinde işçilerin bulunduğu asansör zemine çakıldı. 32. kattan zemine çakılan asansörde ilk belirlemelere göre 10 kişi hayatını kaybetti.

Olayın medyaya yansımasının ardından bölgeye gelen vatandaşlara ile bazı sendikaların temsilcileri sloganlar atarak tepkilerini gösterdi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirten vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet aleyhinde çeşitli sloganlar attılar.

Vali Mutlu’nun olay yerine geldiği sırada tepki gösteren vatandaşlar, Mutlu’nun olay yerine geç geldiğini savunarak eleştirdi. Vatandaşların sayısının artması üzerine inşaat sahasına Çevik Kuvvet ekipleri sevk edildi. İnşaatın girişine barikat kuran polisler, vatandaşların inşaat sahasına girmesi engellendi. Zaman zaman polis ile göstericiler arasında gerginlik yaşandı.

İstanbul Valisi olay yerinde inceleme yapıp açıklamalarda bulundu
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli’deki bir inşaatın asansörünün düşmesi sonucu hayatını kaybeden işçilerin sayısının 10′a yükseldiğini belirtti.

Mecidiyeköy’de olayın yaşandığı inşaata gelen Vali Mutlu, incelemelerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mutlu, hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Daha önceki açıklamasında hayatını kaybeden işçi sayısının artmasından endişe ettiğini söylediğini anımsatan Mutlu, şöyle devam etti:

“Olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşahade ettim ve bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 kardeşimiz daha var. Dolayısıyla şu andaki sayımız; maalesef 10 olarak gözüküyor ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net birşey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma. Çalışma bitirilebilmiş değil.”

Asansörün içinde hem hayatını kaybeden işçiler hem de yük bulunduğunu anlatan Mutlu, “Dolayısıyla yük ve işçilerin bir arada bulunduğu bir yerde, itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle, kesin rakamı şu anda verme imkanım yok ama asansörün içinden çıkarılan 7 kardeşimizle birlikte, şu anda çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz itibarıyla 10 işçi şehidimiz var. Mekanları cennet olsun. Ailelerine sabırlar diliyorum. Çok büyük bir kayıp. Tabi olay yerinde yaralı söz konusu değil. Bu olay yerinden yaralı çıkmaz. Çıkarttığımız her kayıp maalesef hayatını kaybetmiş olarak çıkacaktır” diye konuştu.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, asansör kazasında hayatını kaybeden işçi sayısının 10 olarak netleştiğini bildirdi.

Mutlu, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yayımladığı mesajda, “İş asansöründe hayatını kaybeden işçilerimizin tamamı hastaneye götürüldü. Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.
İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerindeki inşaatta meydana gelen asansör kazasında hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve emekçilere başsağlığı dilendi.

Ölen işçilerin isimlerinin netleştiği belirtilen açıklamada, hayatını kaybeden işçilerin Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi olduğu bilgisi verildi.
Mutlu, olaya ilişkin adli tahkikatın hemen başlatıldığını vurgulayarak, “Olayla ilgili gözaltına alınan 8 kişi var şu anda. İşyerinde başta iş güvenliğinden sorumlu olan kişiler olmak üzere, şantiyede bu işin sorumlusu pozisyonunda olan, değerlendirilen adli makamlarımızca belirlenmiş 8 kişi gözaltında. Adli tahkikat hemen başlatıldı. Adli makamlar uygun görürlerse bu gözaltı miktarı artabilir” ifadelerini kullandı.

Mutlu, hayatını kaybeden işçilerin hakkı ve hukukuyla ilgili incelemelerin takipçisi olacağını belirterek, iş kazasında bir ihmal, bir mağduriyet ve sorumluluk varsa tespitini yapıp, ilgili işlemleri yapacağını dile getirdi.

“Olayın yaşandığı inşaat şirketinin yöneticilerinden kendisine herhangi bir bilgi iletilip iletilmediği” yönündeki soru üzerine Mutlu, “Şu ana kadar bana iletilen herhangi bir açıklama yok ama şunu söyleyeyim; Biz zaten bu açıklamaları, iş müfettişleri tarafından yapılacak incelemelerle ilgili olarak gerekli bütün açıklamaları yapacağız” ifadesini kullandı.

Vali Mutlu, “kaza” diye bir şeyin kabul edilmemesi gerektiğini belirterek, “Güvenlik tedbirlerini sonuna kadar almak ve bu tür mekanlarda kayba hiçbir zaman fırsat vermemek lazım. 32. kattan bir asansörün boşluğa düşmüş olması, içindeki işçi kardeşlerimizle ve yükle birlikte, elbetteki tedbirler noktasında nelerin eksik olduğunu çok ciddi bir şekilde sorgulamamızı icap ettiriyor ki bu sorgulama hakkıyla yapılacaktır” diye konuştu.

Vali Mutlu, “Asansörde kaç işçinin olduğuyla ilgili net bilgiye ulaşabildiniz mi?” sorusuna, ” O bilgiyi almaya çalıştım fakat o net bilgiyi bana veremediler. Zaten net bilgi vermiş olsalardı ben de net bir rakam verecektim. Dolayısıyla şu anda görünen üzerinden cevap verebiliyorum” yanıtını verdi.

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları kısa süre içinde bitireceklerine işaret eden Mutlu, gecikmeden son kaybı açıklama imkanı olacağına vurgu yaptı.

Asansörün içinde inşaat malzemelerinin de olduğunun görüldüğünü kaydeden Mutlu, şöyle devam etti:

“Hem işçiler hem de bu malzemelerin asansörde oldukları net. Dolayısıyla bütün tahkikat, iş güvenliği açısından hangi kusurların olduğu, neden bu kazanın vuku bulduğu, bunun sorumluları, şüphesiz ki kamuoyumuza çok süratli bir şekilde, adli, idari makamlar tarafından açıklanacaktır. Biz de valilik olarak bunun yakın takipçisi olacağız. Şu bilgiyi de özellikle sordum; ‘Çalışma saatlerine uyulmuş mu?’ Çünkü bir hafta sonu, hafta sonunda bu çalışmanın saat kaça kadar devam etmesi gerektiği yönünde… Tabii evrak üzerinden net bir bilgiye henüz ulaşamamış olmakla birlikte, saat 19.00′da da bu çalışmanın tamamlanmış olması gerekiyordu. Aldığım bilgi o ama itfaiyemize gelen ihbarın vuku bulduğu saat 19.45 olarak gözüküyor. Dolayısıyla iş saatinin çalışma saatinin dışına taşmış bir çalışmanın da olduğu, ilk değerlendirmemde görünen hususlardan bir tanesi.”

Mutlu, bütün noktaların incelenip değerlendirileceğini, kusur ve ihmali olan kim varsa adli ve idari olarak mutlaka ortaya çıkarılacağını bildirdi.

Olay yerindeki çalışmaların ne kadar devam edeceği şeklindeki soru üzerine Vali Mutlu, itfaiye ekiplerinin arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü ve çalışmaların bir saate kadar sona ermesinin beklendiğini dile getirdi.

İşçilerin mekanının cennet olmasını Allah’tan dileyen Mutlu, iş yerindeki tüm işçilere ve topluma başsağlığı dilediğini belirtti. Mutlu, acıların kayıpların, iş kazalarının yaşanmaması için iş güvenliği noktasında alınması gereken tedbirlere duyarlılığın daha üst seviyeye çıkarılması gerektiğinin son olayla görüldüğünü vurguladı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentte bu tür olayların tekrar yaşanmaması için iş güvenliği açısından hangi tedbirlere ihtiyaç olduğunun mutlaka gözden geçirileceğini aktararak, “Esasen mevzuatta güvenlik tedbirleriyle ilgili bir eksiklik yoktur. Kurallar nettir, bellidir. Yeni kurallar koyacak değiliz ama bu kurallara uymayan varsa bunun hesabını soracağız” diye konuştu.

10 işçinin ölümüne neden olan inşaatın yüklenici firması Torunlar GYO’dan açıklama
Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Şişli’de asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaatta tüm faaliyetlerin durdurulduğunu bildirdi.

Torunlar GYO’dan “Acımız Büyük” başlığıyla yapılan açıklamada, eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam eden inşaattaki kazanın nedenine ilişkin ayrıntıların henüz bilinmediği aktarıldı.

Kazayla ilgili adli soruşturmanın derhal başlatıldığı ve soruşturmanın yakından takip edileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı, hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra, tekrar faaliyete geçilecektir.”

Konu hakkında bilgilendirme amaçlı saat 10.30′da basın toplantısı düzenleneceği bilgisi verilen açıklamada, konuyla ilgili iki saat aralıklarla gerekli bilgilendirmenin yapılacağı, gelişmelerin medya, kamuoyu ve işçilerin yakınlarına iletileceği belirtildi.

‘Nerede ihmal kusur varsa üzerine gidilecek’
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şişli’deki bir inşaatta meydana gelen asansör kazasına ilişkin, “Tüm yönleriyle olay açık bir şekilde ortaya çıkarılabilecek. İhmal, kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek” dedi.

Bakan Çelik, 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaatta incelemelerde bulundu. Çelik, kazanın yaşandığı inşaatın zemin katında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Mecidiyeköy’de bahse konu inşaatta maalesef dün akşam saat 19.00 sularında tüm milletimizi üzüntüye garkeden müessif bir kaza ile karşı karşıya kaldık. Bu meydana gelen müessif olayın neticesinde 10 çalışanımız, 10 emekçimiz ne yazıkki hayatını kaybetti. Öncelikle hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün milletimizin başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

“Yaşanan bu olaylar neticesinde bir daha yaşanmaması konusunda hep temennilerimizi ifade ediyoruz. Bu konuda gerek işverenlerin gerekse tüm yetkililerin gerekli sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri konusunda tüm ikazlara rağmen maalesef dün akşam böyle bir feci ve hepimizi üzüntüye boğan bir tabloyla karşı karşıya kaldık” diyen Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

“Olayın neden, nasıl olduğu konusunda bizlere, şu anda yaptığımız değerlendirmede eldeki bilgi, bir yük asansörünün malzeme taşıyan ve katlarda genellikle ağırlıklı olarak kartonpiyer ve benzeri işler yapan işçilerimizin malzeme taşırlarken, malzemeyle birlikte çıkarlarken, asansörün raylı sistemden çıkması neticesinde malzemelerle beraber asansör boşluğuna düşmelerinden meydana gelen son derece üzüntü verici bir tablo. Bunun ötesinde bunun nereden kaynaklandığı, sebeplerinin ne olduğu, bu arızanın neden kaynaklandığı konusunda ise tabiki gerek idari gerekse adli soruşturmalar devam ediyor. Teknik düzeyde bakanlığımıza bağlı müfettişler olayı duyulur duyulmaz, iletilir iletilmez ilk andan itibaren herkes görevinin başında ve bu olayın nereden kaynaklandığı konusunda çalışmalarını sürdürüyorlar. Kısa süre içerisinde, bu yük asansöründe meydana gelen arızanın nedeninin ortaya çıkacağının inancı içerisindeyim.”

Çelik, şunları kaydetti:

“Tabiki burada ihmali olan özellikle ilgili mevzuat çerçevesinde iş güvenliği uzmanının, iş sağlığı uzmanı bulundurma zorunluluğu var. Bunlar nasıl raporlar verdiler, nasıl bir değerlendirme yaptılar, burada çalışma koşulları ile ilgili durum nedir, savcılık zaten olayın üzerinde. Sayın Valinin kaydettiğine göre şu anda 8 kişi gözaltında bulunmakta. Tüm yönleriyle olay açık bir şekilde ortaya çıkarılabilecek. İhmal, kusur nerede var ise bunların üzerine gidilecek. Temennimiz tabii bu olayların bir daha yaşanmaması ve medya olarak sizlerde öyle tahmin ediyorum, olay anından itibaren burada olup biten tüm inşa faaliyetlerini, bütün açıklığıyla, öyle tahmin ediyorum belgelediniz, ortaya koydunuz. Tüm bu yönleriyle de inşa faaliyetleriyle de konunun mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yoğunluğun içerisinde baktığınız zaman bir anlamda da kazanın olmaması büyük bir şans diyesim geliyor. Çünkü 10 tane can kaybetmişiz. Bunun çok farklı nedenleri olabilir, sebepleri olabilir. Bütün ayrıntılarıyla ortaya çıkmasında yarar var. Biz bu konuda üzerimize düşen ne ise onları yerine getirme gayreti içerisinde olacağımızı tekrar belirtmek istiyorum. Tekrar milletimizin başı sağolsun. Kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine sabır temenni ediyorum.”

Basın mensuplarının “Bu süre içinde inşaat devam edecek mi, durdurma gibi bir durum söz konusu mu?” sorusuna ise Çelik, “Bu olaydan sonra tabii devam etmesi söz konusu değil. Tüm bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra tabiki ona göre değerlendirilip yeni kararlar alınacaktır” yanıtını verdi.

Bakan Faruk Çelik’e incelemeler sırasında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu eşlik etti.

Kazanın yaşandığı inşaatın girişinde çevik kuvvet polisleri barikat kurarak bekliyor. Öte yandan olay yerinde kazayı protesto etmek isteyen ölen işçilerin arkadaşlarıyla polis arasında yaşanan arbedenin ardından olay yerine 3 TOMA gelerek önlem aldı.(AA,ANKA)