Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bugün saat 18.00′den geçerli olmak üzere ateşkes ilan etti.

Ukrayna'da ateşkes

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko önce Twitter hesabından Minsk’te yapılan Üçlü Temas Grubu görüşmelerinde ateşkes için ön protokol imzalandığı bilgisini paylaştı

Proşenko, devlet başkanlığı resmi internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara gruplara yaptığı çağrıyı hatırlattı.

Daha önce açıkladığı barış planının hayata geçirilebilmesi ve Üçlü Temas Grubu’nca imzalanan protokolden yola çıkarak çıktığını vurğulayan Poroşenko, “Ukrayna Genel Kurmay Başkanına, bugün saat 18.00 itibarıyla ateşkes ilan edilmesi emrini veriyorum” ifadelerini kullandı.

Brüksel ve Minsk’teki görüşmelerinin, Donetsk ve Lugansk bölgesindeki sorununun barışçıl yolla çözülmesi gerektiğini açıkça gösterdiğini kaydeden Poroşenko, tüm dünyanın barış için yaşaması için çaba gösterdiğini bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının, AGİT’in işbirliğiyle, her iki tarafın da ateşkese riayet etmesi konusunda uluslararası kontrolün verimli bir şekilde yapılmasını sağlamakla görevlendiren Poroşenko, ateşkesi ve rehinelerin serbest bırakılmasını da içeren uzlaşmaya açık bir şekilde riayet edileceğine inandığını belirtti.

Donetsk ve Lugansk’ta orduyla çatışan Rus yanlılarının liderleri, ateşkese uyacaklarını duyurmuştu.

Ukrayna’nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin oluşturulan “Ukrayna-Rusya-AGİT” üçlü temas grubu temsilcileri bugün Minsk’te toplanmış, görüşmelerde, saat 18.00 itibarıyla ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşma kararı alınmıştı.

Temas grubu toplantısına, Ukrayna adına eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya’dan Minsk Büyükelçisi Mihail Zurabov ve AGİT temsilcisinin yanı sıra Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından ilan edilen sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyeti liderleri Andrey Purgin ve Aleksey Karyakin de katılmıştı.

Üçlü Temas Grubu’nun Minsk’teki toplantısı sona erdi
Ukrayna hükumet ile “Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri” liderleri arasında ateşkes ilan edilmesine ilişkin protokolün imzalandığı toplantının ardından basına açıklama yapan Ukrayna’nın eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, ülkenin doğusuna ulaşacak ilk insani yardımın yarın yola çıkacağını duyurdu.

Kuçma, taraflar arasında bazı meselelerin çözümü için çaba gösterecek çalışma grubunun 8 Eylül’e kadar oluşturulacağını da bildirdi.

Rusya adına toplantıya katılan Rusya’nın Minsk Büyükelçisi Mihail Zurabov da yardım konvoyunun Kızılhaç himayesi altında yola çıkacağını ifade ederek bir sonraki insani yardımın ise birkaç gün sonra Rusya’dan demiryoluyla gönderileceğini belirtti.

Rusya memnuniyetini bildirdi
Rusya, Kiev yönetimi ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasında ateşkes için ön protokol imzalanmasını memnuniyetle karşıladı

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’da ateşkes ilan edilmesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Peskov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kremlin, Minsk’te yapılan Üçlü Temas Grubu görüşmelerinde ateşkes için ön protokol imzalanmasını memnuniyetle karşılıyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşmada yer alan tüm hükümlerin dikkatlice yerine getirilmesini ümit ettiklerini vurgulayan Peskov, Ukrayna krizinin çözümü için müzakerelere devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Poroşenko: Rehineler yarın serbest bırakılabilir
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, varılan ateşkes ve imzalan protokol çerçevesinde Rusya’nın elindeki rehineleri çok yakın bir gelecekte, büyük olasılıkla da yarın serbest bırakılmasını beklediğini söyledi.

Galler’in Newport şehrinde yapılan NATO zirvesinde açıklama yapan Poroşenko, barış planının uygulanması için Minsk’te yapılan Üçlü Temas Grubu görüşmelerinde protokolün imzalandığını belirterek, “Barış ve istikrarın sağlanması için protokolde 12 pratik adım var” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki krize çözüm bulunması ve ülkenin bağımsızlığı ile toprak bütünlüğü açısından imzalanan protokolün önemine vurgu yapan Poroşenko, “Bu anlaşma temelinde genelkurmay başkanımdan, yerel saatle 18.00′de ateşkes ilan etmesi talimatını verdim” dedi.

Poroşenko, ateşkese uyulmasının önemli olduğunu ve barış ile istikrara katkı sağlamasını umduğunu kaydederek, protokolün uygulanması için bir yol haritasının da olacağını belirtti. “Çok yakın bir gelecekte rehinelerin serbest bırakılmasını bekliyoruz, büyük olasılık da yarın” diyen Poroşenko, NATO zirvesinin sonuçlarından ve ateşkesin zirve sırasında ilan edilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ateşkese, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı telefon görüşmesi sırasında varıldığını belirterek, “Ukrayna’nın doğusunda barış ve istikrarın korunması için elimizden geleni yapacağız. Bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne dayanan bu barış sürecinin kendi barış planıma dayandığını vurgulamak istiyorum” dedi.

Rasmussen: “Ateşkesin iyi niyetle uygulanması gerekiyor”
Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen zirvenin sonunda düzenlenen basın toplantısında, ateşkesin ilan edilmiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, “Ateşkesin iyi niyetle uygulanması gerekiyor. Umarım bu adım siyasi sürecin başlangıcını oluşturur” ifadesini kullandı.

Rusya’nın ateşkese uyması konusuna ise temkinli yaklaştığını söyleyen Rasmussen, “Çünkü deneyimlerimiz ve tarihimiz açıklamalarla uygulamaların farklı şeyler olduğunu gösteriyor” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin oluşturulan “Ukrayna-Rusya-AGİT” üçlü temas grubu temsilcileri bugün Minsk’te toplanmış, görüşmelerde, saat 18.00 itibarıyla ateşkes ilan edilmesi konusunda uzlaşma kararı alınmıştı.(AA)