AKP döneminde hızla zenginleşerek Türkiye’nin en zengin 100 işadamından biri haline gelen Aziz Torun’un sahibi olduğu Torun Tower inşaatında asansörün çakılması sonucu 10 işçinin yaşamını yitirmesi  düzenlenen gösterilerle protesto edildi. Polis, protestocu vatandaşları gaz ve tazyikli suyla sert müdahalede bulunarak dağıttı.

İşçi ölümlerini protestoya müdahale

Hürriyet’ten Fırat Alkaç ve Aziz Özen’in haberine göre; asansör faciasının ardından bir çok sivil toplum kuruluşu Mecidiyeköy’de toplanma çağrısı yaptı. Polis de sabahın ilk ışıklarıyla önlemlerini arttırdı. Tam teçhizatlı çevik kuvvet polisleri inşaatın çevresinde hazır beklemeye başladı. Saat 15.30’dan itibaren gruplar Mecidiyeköy’de toplanmaya başladı. İlk olarak İnşaat İşçileri Sendikası basın açıklaması yaptı.

Sendika yöneticisi Remzi Yılmaz, “30-40 katlı bir bina inşaatında sadece baretle, eldiven giymek güvenlik önlemi olamaz. Şantiyelerde 12 bin denetmen açığı var. Bu denetçiler alınmadığı için her sene iki Soma yaşıyoruz. Biz her sene bu kadar şehit verirken geçen yıla oranla Torun şirketi karını yüzde 900 arttırmıştır” dedi.

Açıklamanın ardından grup oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi sırasında göstericilerden biri polisin kendisine küfür ettiğini iddia edince ortam gerildi. Polis grubu gaz sıkarak dağıttı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal TOMA’nın üzerine çıkarak polislere engel olmaya çalıştı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla saat 16.00’da Cevahir AVM önünde toplanan grup ise Torun Center’a kadar yürüdü. Binlerce kişi “Kaza değil cinayet” sloganları attı. Polis Mecidiyeköy Köprüsü altında yürüyüşün arka kısmındaki bir gruba müdahale etti. Grubun bir kısmı ara sokaklara kaçarak barikat kurdu. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB yetkilileri şantiyenin arka kapısında basın açıklaması yaptı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Bu cinayetin sorumlusu her yeri şantiyeye çeviren iktidar ve sermayedir. Bu cinayetin sorumlusu sermaye ve ona kol kanat geren AKP hükümetidir. AKP ile Türkiye iş kazalarında Avrupa’da 1. sıraya yükseldi. And olsun insanca yaşayacağımız bir dünya kurana dek mücadele edeceğiz” dedi.

Polis gösteriler sırasında, sert müdahaleye karşı çıkarak kendisiyle tartışan ve ismi öğrenilemeyen bir vatandaşı gözaltına aldı.(gazetecileronline)