Torba Tasarı’nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde “sınır” tartışması çıktı. İstanbul’da Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinin sınırları yeniden belirleniyor. Yapılan değişiklikle 150 milyonluk inşaat harcı Ataşehir’den Ümraniye’ye geçecek. Seçimlerde Ataşehir’de CHP, Ümraniye’de AKP belediye başkanlıklarını almıştı.

Torba'dan rant transferi çıktı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen “Torba tasarı” sonucu, AKP’li milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, yeni bir madde ihdas edildi. Buna göre, İstanbul’da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri’nin sınırları yeniden belirleniyor. Bu yapılırken, 04 ve E-80 karayolu, sınır olarak tayin ediliyor.

Bu önergeye karşı çıkan muhalefet, önergeyle, Ataşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Mahallesi’nin Ümraniye İlçesi’ne geçtiğini savundular. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, AK Parti’nin tasarıya yeni madde ihdas etmesini eleştirdi. Tasarı görüşülmeden önce AKP ile yaptıkları görüşmede anlaşmaya vardıklarını belirten Halaçoğlu, “Bir mahallenin başka bir yere bağlanması, Meclis’in işi mi, bu kadar acil mi? Hani söz vermiştiniz. Şimdi bunu neden getiriyorsunuz? Artık sizinle ne anlaşılır ne de konuşulur, ayıptır ya. Meclis gibi bir yerde önce söz vereceksiniz, sonra aldatmaya kalkacaksınız, ayıptır” ifadelerini kullandı.

“Tüzüğe uygun”
AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, önergenin İçtüzüğe de Anayasa da uygun olduğunu söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, önergeyle ilçelerin hudutlarının yeniden belirlendiğini, sınırların tariflerinin doğru düzgün yapıldığını kaydederek, “Tarifle ilgili bir sıkıntı var, o gideriliyor. Daha önce tarifi yapılmış olan yerle aynı yer oluyor, herkes ne olduğunu bilsin diye. Birisinden diğerine geçme şeklinde bir düzenleme yapılmıyor” dedi. HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise yapılan bu değişiklikle, 150 trilyon liralık (eski parayla) inşaat harcının, Ataşehir İlçesi’nden Ümraniye İlçesi’ne geçtiğini iddia etti.

30 Mart yerel seçimlerinden önce de birçok ilçede sınırlar değiştirilmişti.(sol)