Proje danışmanlığını Talha Kılıç’ın yaptığı Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri Kaan Yakup Özkök ve Zeynep Tuana Aliş, sesten kullanılabilir elektrik elde ettikleri projeleri ile ülkemize dünya çapında ödüller kazandırdılar.

odul

31 Mayıs – 5 Haziran 2015 tarihlerinde Amsterdam’da INESPO (International Environmental Project Olympiad) yarışmasında, 824 proje arasında İKİNCİ olarak Gümüş Madalya kazanan öğrencilerimiz bu kez de 14-19 Haziran 2015 tarihlerinde ABD’nin New York eyaletinde yapılan GENIUS OLYMPIAD’da büyük ödül (Grand Award) alarak yarışmaya katılan 69 ülke arasında ülkemize büyük bir başarı getirdiler.

New York Suny Oswego Üniversitesi’nde yapılan yarışmanın Genel koordinatörü ve Suny Oswego Universitesi Kimya Bölüm Başkanı Dr. Damkaci, Genius Olympiad’ta dereceye giren öğrencilerin bu yıldan itibaren Cornell, Brown, Syracuse ve Suny Oswego üniversitelerini tercih etmeleri halinde belirli oranlarda burs kazanacaklarını söyledi.

 ALTERNATİF YÖNTEMLE SESTEN KULLANILABİLİR ELEKTRİK ELDESİ

Öğrenciler ödül almalarını sağlayan bu projede; çevresel gürültü ve ses kaynaklarından yararlanarak elektrik enerjisi elde etmenin yollarını araştırarak, topladıkları sesten elde ettikleri enerjiyi elektronik devreler yardımıyla, cep telefonları, mp3 çalarlar gibi taşınabilir cihazları şarj edebilecek düzeye getirip, bataryaları şarj etmeyi başardılar.