Kurumsal eğitim dünyası digital kuşağa geçiyor

Pazartesi, 16 Eylül 2013

Okurlarımız, Yard. Doç. Dr. Cüneyt Dirican’ı sitemiz Haberboyu’ndaki “Köşe Finans” yazılarından tanıyor.

knowledge_2

Bu hafta, Dr. Dirican’la kurumsal eğitimler, danışmanlık ve iş koçluğu sektörü hakkında görüşeceğiz.

Dr. Dirican kendini bize kısaca tanıtabilir misin?

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde Bankacılık ve Finans doktorası ve Sermaye Piyasası ve Borsa master derecelerini aldım. 1990 yılında Saint Joseph Fransız Lisesi’nden ve 1994’de Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum.

Bir çok finansal kurumda ödeme sistemleri, iş geliştirme, pazarlama, dağıtım kanalları, CRM alanlarında çeşitli yönetsel kademelerde bulundum. Danışmanlık hayatınaPeppers & Rogers Group Yönetim Danışmanlığı firmasında yönetici danışman olarak başladım, Innova Bilişim Çözümleri’nde strateji ve iş geliştirme danışmanı olarak devam ettim.

Eğitim hayatına yine eşzamanlı 2009 yılında başladım. Halen Arel Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak, ayrıca çeşitli kurumlarda ve sektörel birliklerde (TBB, TSEV, İTKİB, vb.) dersler vermeye devam ediyorum.

Türkiye’nin ilk akademik çalışmaları olan, Postbank’ların ve Posta Bankacılığı’nın Ekonomideki ve Finansal Sektördeki Yeri, Etkileri ve Türkiye’de Uygulanabilirliği Üzerine Bir Çalışma (2005) adlı doktora ve İnternet Bankacılığı’nın ve İnternet’in Finansal Sektördeki Yeri ve Etkileri (2000) adlı yüksek lisans tezlerim bulunuyor.

Ayrıca, Finans Kulüp Vakfı, Saint Joseph’liler Derneği ve MABSED üyesiyim.

Ecole İstanbul yani İstanbul Ekolü / Okulu hangi sorunlara çözüm olarak gelişti?

Aslında yola çıkışımız 2 temel noktadan oluştu. Finans Merkezi adayı İstanbul’un niye Avusturya Ekolü, Cambridge, London Business School gibi bir iktisadi ekolü, finans okulu yok diye düşündük. Yine, gelişen teknolojiler ve değişen müşteri ihtiyaçları doğrultusunda eğitim sektöründe de bir dönüşüm ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Fransızca karşılığı “école” olan okul kelimesi ile İstanbul’u da bu ihtiyaçlara bir çözüm olması amacı ile bir araraya getirdik.

Şu anda www.ecoleistanbul.com ne gibi hizmetler veriyor?

Hizmetlerimizi “Profesyonel Bilgi Hizmetleri” başlığı altında kategorilere ayırdık. Yönetim danışmanlığı, kurumsal eğitimler, iş ve KOBİ Koçluğu ana faaliyet başlıklarımız. Bunun yanı sıra, online seminerler yani webinarlar düzenlemek, talebe göre özel ülke, sektör, ürün raporları hazırlamak, yurtdışı pazar araştırması yapmak, profesyonel iş rehberliği, iş tercümanlığı gibi yan hizmet dallarımız mevcut.

Bu hizmetleri, yurtiçi ve dışında, yerinde ve uzaktan teknolojik imkanlar ile verebilir durumdayız. Bazılarına sitemiz üzerinden de ulaşmak mümkün.

KOBİ Koçluğu hizmetinizi biraz açıklar mısınız ?

Türkiye’de yaklaşık 3,5 milyon şirket var. Bunların % 99′u küçük işletme. Son 20 yılda kapanan işletmelere rağmen 3 katına çıkmış. Ancak bu sayısal büyüme, kurumsal ve organik büyüme ile desteklenememiş. Yaptığımız farklı projelerde ve çalışmalarda gördük ki, aslında finans alanında gelişim ihtiyacı çok fazla. Metodolojik ve disiplinli çalışma üzerine destek almaları gerekiyor. Müşteri ilişkileriniz, pazarlama ve satışlarınız, stratejiniz, teknoloji kullanımınız ne kadar iyi olursa olsun, ekonomiyi yorumlayamıyor ve finansı yönetemiyorsanız, sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştiremiyorsunuz. İşletmelerin dünya üzerinde ortalama ömürleri 60-80 yıl arasında değişiyor ve açılan işletmelerin ilk 2 yılda kapanma yüzdesi bu nedenlerle yüksek. İşte, bu bilgiler ışığında özellikle bayilik, acentalık, franchise ağı olan kurumsal firmaların tedarik zinciri yönetimlerinde profesyonel bir destek, KOBİ Koçluğu alması faydalı oluyor.

Peki Ecole İstanbul’u farklı kılan özellikler nedir?

Günümüz dünyasında sosyal medyanın ve digital dünyanın ve kuşağın yeri tartışılmaz. Hepimiz oradayız ve olmak zorundayız. Ancak, “hangi bilgi güncel, hangi içerik doğru”nun cevabını bulabilmek ve harcanan süreler en temel sıkıntı. Bu kurumsal organizasyonların ve profesyonellerin beklentilerini de etkiliyor. Hızlı tüketimin yaşandığı bir ekonomik arenada artık her şey hemen gerçekleşsin isteniyor. “Bugün dersi kaç gibi bitiririz?” sorusu ile başlamayan eğitim yok gibi. Eğitim bölümleri yakında yatırım, beklenen hedef ve sonuç optimizasyonunda daha farklı yaklaşımları dikkate almak zorunda.

Profesyoneller, kurum çalışanları fiziki ortamlardaki eğitimlerin daha heyecanlı, eğlenceli ve katılımcı olmasını bekliyor. Klasik sınıf içi eğitimler, kurumsal paylaşımın yanı sıra kişisel ifade, motivasyon, sosyalleşme açısından hala geçerli. Fakat, zaman ve hedef baskısının dışında olumsuz eğitim ve eğitmen deneyimleri bir çok kurumu ve katılımcıyı daha odaklı, kısa, uçtan uca bilgiyi hap şeklinde alabileceği bir arayışa yönlendiriyor.

İşte bu arayışları, hem klasik sınıf içi hem de digital çözümler ile karşılayabilmek için “İstanbul Okulu – Ecole İstanbul” çatısı altında hazırlıklarımızı ve çalışmalarımızı bu yönde ilerletmeye devam ediyoruz. Online seminerlerimizle, yani webinarlar ile, bu beklentileri daha iyi yönetecek platformlar üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Sosyal medya ise bu teslimatların diğer bir farklı adresi olacak. Web tabanlı simülasyonlu eğitimler ile vaka analizleri ile öğrenme sürecini hızlandırıyoruz. Mobil dünyada zaten misyonumuzun temelinde mobil olmak var.

Hangi sektör ve başlıklarda hizmetleriniz bulunuyor ?

Finansal Hizmetler, Telekom, İlaç / Sağlık, Perakende, Enerji, Ulaşım, İnşaat / Emlak sektörleri Türkiye’nin GSYİH gelişimine paralel olarak öncelik verdiğimiz sektörler. Ekonomi, Yönetim, Pazarlama, Satış, Strateji, Finans ana konularında, kurumsal ve kişisel gelişim odaklı organizasyonlarla soft skill ve teknik eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bu hizmetlerimizi de, yurtiçi / yurtdışı deneyimler ile harmanlayarak, piyasa tecrübeli ve akademik kökenli danışmanlar ile sunuyoruz.

Ecole İstanbul Profesyonel Bilgi Hizmetleri’ne nasıl ulaşabiliriz ?

Yenilenen web sitemiz www.ecoleistanbul.com iletişim bilgilerimizi içeriyor. Ayrıca, info@ecoleistanbul.com e-posta adresimizden veya linkedin.com / twitter.com gibi sosyal medya kanallarından bizlere ulaşmak mümkün.

Okurlarımıza son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

www.ecoleistanbul.com ve akademik dünyada yer alan bir eğitmen olarak, yeni eğitim ve öğretim yılını kutlar, geleceğin profesyonelleri, girişimcileri ve yöneticileri olacak tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.