Bu hafta yine iki üzücü haber basına yansıdı. Sapanca ve Şile’de ATV adı verilen araçlar ile yapılan kazalar sonucunda 18 yaş altında iki gencimiz vefat etti.

Ali Şen Başkan ve ailesi ile Sapanca’daki ailenin başı sağolsun. Uzun zamandır bu konuda bir yazı yazmayı planlıyordum, maalesef iki elim kaza istemeyerek de olsa bu konuda otoritenin dikkatini çekmek adına bu yazıya vesile oldu.

Oturduğum sitede benzer şekilde 18 yaş altında ve hatta bazıları ilkokul seviyesinde olmak üzere, çocuklar ATV’leri uzun zamandır sürüyorlar. Konuyu defalarca site yönetimine şikayet, talep, dilekçe ile iletmemize rağmen bir çözüm bulunamadı. Sorduğumuzda kanundaki boşluklar nedeni ile bir engelleme yapılamadığı gibi çeşitli cevaplar iletilmekte. Aileleri ile görüştüklerinde de çözümsüz kalan cevaplar aldıklarını iletiyorlar.

Bizzat 155′i arayarak bir vatandaş olarak ben de talebimi ilettim ve doğurduğu, doğurabileceği riskleri aktarıp beni yönlendirmelerini talep ettim. Beni ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne yönlendirdiler. Orayı aradığımda ise konudan bilgileri olduğunu, çok fazla şikayet aldıklarını ancak sitenin özel mülk alanı olarak geçmesi nedeni ile bir şey yapamayacaklarını, bağlı olduğumuz mahalle karakoluna başvurmamız gerektiğini ilettiler. Orayı aradığımda da benzer bilgilere ulaştım. Özel mülk olarak görünmesi ve trafikte sürülmemesi nedeni ile ATV ve benzeri elektrikli motorsikletlere karşı bir yaptırım olmadığından bahsettiler. Alakalı olmadığını bilmeme rağmen İBB Beyaz Masa’ya belki farklı bir mevzuat ile engel olunabileceği düşüncesi ile başvurdum. Doğal olarak, cevap kendi yetki alanlarında olmadığıydı.

Geçenlerde bu araçları satan bir mağazaya uğradım. ATV’ler ile ilgilendiğimi ve bunu site içinde sürmeyi düşündüğümü söyledim. Aldığım cevap beklediğim gibiydi, trafiğe çıkmayacaksanız ehliyete gerek yok, ruhsat almanız yeterli.

Yani özetlersek, 18 yaş altı sürücülerde veya ehliyet olmadan kamuya açık olmayan alanlarda, site gibi kapalı ancak kamunun yaşadığı bir ortamda, mevzuat ve yasalardaki boşluklar nedeni ile bir şey yapılamamakta. En azından benim aldığım cevaplar bu yönde. Bir bilen varsa aydınlatırsa da sevinirim.

Bu noktada, Valilik, Emniyet, Trafik, TOKİ, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı gibi yetkili ve ilgili tüm makamları acilen bu konuya eğilmek üzere buradan bilgilendirmek ve açık bir davette bulunmak istiyorum.

Oturduğum sitede 3.200 daire var ve yaklaşık 10.000 üzerinde insan oturuyor. En az 2.000 civarında bebek ve çocuk ve 5.000′den fazla arabanın sitede park ettiği gibi bilgilerden hareketle, sitede dolaşan çocuklara çarparak olası daha büyük kaza ve facialar yaşanmadan, keza bundan dolayı suçu yokken yaralama veya ölüme sebebiyet nedeni ile normal sürücülerin canı yanmadan bu konuda acilen bir yasal düzenlemeye gidilmesi gerekiyor.

Başka canlar yanmadan genel bir sorun olan bu konuda tabii inşaat firmalarının da sitelerde bisiklet, koşu / yürüyüş parkuru gibi alanları dikkate almasında fayda bulunuyor. Bu bir sitenin konusu değil, başta Çin’den gelen bu araçların, tüm bir toplumda yaratabileceği risklerin topluca değerlendirilmesini gerektirdiği özel ve kritik bir başlık.