İstanbul’un en şirin ilçelerinden biridir Bayrampaşa. Bu ilçenin mahallerinde,caddelerinde ve sokaklarında büyüyen biri olarak tabiî ki de yazımda siyasi görüşümü bir kenara koyup Bayrampaşalı Erkan İlmi gözü ile yorum yapacağım.

Evet yazımın başlığında bahsettiğim konu Bayrampaşa. Çetin Emeç stadının yıkılarak Metris’te bulunan bir arsa üzerine inşa edilecek olması ve benim gibi bu konudan rahatsızlık duyan Bayrampaşalıların seslerini bu köşede duyurmak istedim. Aslında bu süreç ramazan ayından itibaren belediye başkanı tarafından yapılan mahalle toplantılarında stadın yıkılıp Metris’te bir alana yapılacağını dillendirmesi ile başladı. Neden yıkılacağı konusunda verilen cevap ilk duyduğunuzda size gayet mantıklı geliyor ancak bana hiç mantıklı gelmedi, neden mi?

Belediye başkanı Atila Aydıner stadın depreme dayanıklı olmadığı için yıkılacağını açıklıyor. Olabilecek herhangi bir depremde Bayrampaşa insanının canlarını tehlikeye atamayacaklarını, bu sorumluluğu alamayacaklarını neden olarak gösteriyor,buraya kadar güzel ama ben ve tüm Bayrampaşalılar belediye başkanından şu soruyu da yanıtlamasını bekliyor, peki ya sayın başkan 1999 yılındaki depremden bu yana gecen 13 yıl süre içinde o stadyumda oynanan yüzlerce maçta neden binlerce Bayrampaşalı vatandaşımızın canlarını tehlikeye attınız? Bu 13 yıl içerisinde Allah korusun bir maç esnasında bir deprem olsaydı binlerce Bayrampaşalının canlarının hesabını nasıl verecektiniz? Ne diyecektiniz, başbakan gibi, takdiri ilahi mi? Yoksa maden kazasında ölenler için bir bakanın dediği gibi güzel öldüler mi?

Her yönü ile çelişkili ve her yönü ile manidar olan bu stadyum yıkımı konusunda Bayrampaşa’ya gönül vermiş olan olan binlerce kişi şu an gerek taraftar sitelerinde gerekse sosyal iletişim sitelerinde belediye başkanı ve yönetimine karşı haklı olarak tepkilerini gösteriyorlar ve yakında da bu konu ile ilgili protesto eylemleri yapacaklarını dile getiriyorlar. http://www.bayrampasalilar.com sitesine girdiğinizde tepkilerin hangi aşamaya geldiğini daha net görebilme imkanı bulabilirsiniz.

Bayrampaşa’da bulunan Çetin Emeç stadyumuna Bayrampaşa’nın her mahallesinden mesafe 10 dakikayı geçmez, Bayrampaşalılar takımlarına inanılmaz bir sevgi ile bağlılar. Maç günleri Bayrampaşamızın sokaklarını caddelerini karnaval yerine çevirirler, deplasmanlara süper lig takımlarından bile fazla taraftar gider, şimdi siz bu taraftara gidin Metris’e diyorsunuz!

Sayın Başkan ve Bayrampaşa sporumuzun eski belediye meclis üyesi başkanı bilmelidir ki, benimde futbol oynadığım o stadyumda bir tarih yatıyor, çocukluğumuz o stadyumun stad olmadan önce ki toprak zemininde ağabeylerimizin maçlarını izlemekle geçti, sizler belki çocukluğunuzu doğduğunuz büyüdüğünüz başka illerde başka ilçelerde geçirdiğinizden dolayı Bayrampaşalılar için bu stadyumun yerinin nedenli önemli olduğunun farkında değilsiniz, ama bizler yani Bayrampaşa’nın sokaklarının çocukları bu tarihe sahip çıkıyoruz ve sonuna kadar da sahip çıkacağız.

Bu konuda yapılması gereken stadyumun şu anki bulunduğu yerde bölüm bölüm yıkılarak yeniden yapılmasıdır ve tüm Bayrampaşalıların isteği bu yöndedir, koskoca cezaevini yıkıp yerine lüks konutlar yapabilecek kadar yetenekli! Belediye, Bayrampaşa stadyumunu da bölüm bölüm yıkıp yeniden yapabilir. Ayrıca bir önemli konu da bu stadyum yapılmadan önce stadyumun bulunduğu arazinin sahiplerinden sadece stadyum yapılmak üzere imza alındığı ve arsa sahiplerinin de bunun karşılığında razı olduklarını yani şarta bağlı olarak yerlerini verdiklerini öğrendim, konu böyle olunca hukuken şarta bağlı verilen arazilerin üzerine başka bir proje yapmak mümkün değildir.

Son sözüm de Bayrampaşa’ya ve Bayrampaşa sporumuza gönül vermiş, hayatlarını bu ilçede geçirmiş ve geçiren dostlara olacak. Tarihimize ve stadımıza sahip çıkalım, kendilerini herkesin ve her şeyin önünde gören bu zihniyet karşısında tek yürek olup el birliği ile stadımızın şu anki yerinde bölüm bölüm yıkılarak yeniden yapılması konusunda dimdik ve kararlı bir şekilde duralım, o stadyum bir rant yeri değildir, o stadyum yaşayan yaşamayan tüm Bayrampaşalıların kalbinin attığı yerdir.

Hepinize aydınlık günler diliyorum.

https://twitter.com/#!/erkanilmi
http://www.facebook.com/#!/erkanilmi