Değerli Haberboyu okuyucuları hatırlayacaklar daha önceki bir yazımda, Fadıl Akgündüz tarafından yapılmak istenen Caprice Gold Oteli ile ilgili endişelerimi dile getirmiştim. (Bknz. Caprice Gold Fadıl!)

O yazımdan ötürü  özellikle Fadıl Akgündüz hayranları (!) tarafından eleştirilere maruz kalmıştım. Geçenlerde bir toplantıda bir araya geldiğim Konsensus Araştırma Şirketi genel müdürü sayın Murat Sarı’nın yazımla ilgili hala yorumlar yapıldığını söylemesi üzerine ben de Caprice Gold ile alakalı yazımdan sonraki gelişmeleri, Caprice Gold ile alakalı basında yer alan bazı haberleri ve iddiaları sizinle yeniden paylaşmak istiyorum, zira takip etmeyeniniz ve bilmeyeniniz olabilir.

Sevgili dostlar Caprice Gold hala inşaat halinde ve tamamlanamadı. Bayrampaşa’da yayın hayatını sürdüren en önemli yerel gazetelerden biri olan  Paşavizyon gazetesinde 15 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan bir habere göre;

İDDİA-1 / “YILDIZ, AKGÜNDÜZ’ÜN PAZARLAMACISI MI?

Bayrampaşa’da ortalık yine karıştı… Daha önce Çetin Emeç Stadı’nın yıkılıp yerine konut inşaatı yapılması haberine büyük tepki gösteren AK Parti İlçe Başkanı Cemil Yıldız’ın, bu kez de “Fadıl Akgündüz’le Bayrampaşa Caprice Gold’taki ilişkisi hangi boyutlarda acaba?” iddialarını gündeme getirdi. Caprice Gold’un pazarlamacısı gibi bütün fotoğraflarda yer alması da farklı yorumlara sebep oluyor.”

İDDİA-2 / “YILDIZ İLE AKGÜNDÜZ’ÜN İLİŞKİSİ NE?

Jetpa Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz ile AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Cemil Yıldız’ın ilişkisi Deniz Taksi satışına kadar uzanıyor. O günlerde Deniz Taksi hisselerini Fadıl Akgündüz’ün adamlarına satan Yıldız’ın, özellikle Caprice Gold ile bu ilişkisini pekiştirdiği, Bayrampaşa’da iş ve siyaset çevrelerinde uzun süredir dillendirilen konular arasında yer alıyor.”

İDDİA-3 / “BİR SİYASİNİN BU TÜR İLİŞKİLERİ ETİK Mİ?

Son olarak iş adamları ile kahvaltıda Caprice Gold’un şantiyesinde bir araya gelen Yıldız’ın, buradaki konuşmaları tepkilere neden oldu. Kahvaltıya katılanların yakın çevrelerinden sızan bilgilere göre, Yıldız’ın Caprice Gold’un pazarlanması ortamlarında bulunması garip karşılandı. Aynı kişiler Yıldız’ın bu tür toplantılarda bulunarak başka iş adamlarının da reklamını yaptığını ifade ettiler.”

Yine Hürriyet gazetesinin kaynak gösterilerek 09 şubat 2013 tarihinde  gazetenin internet sitesinde çıkan bir haber ise yine Caprice Gold ile alakalı çarpıcı bir iddiaya sebebiyet verdi. Haberi aynen sizlerle paylaşıyorum.

“Sınırlı Sorumlu Caprice Gold davası’’

İstanbul’daki Gıda Toptancıları’nın kurduğu kooperatife ait arsanın, Fadıl Akgündüz’ün akrabalarına ait şirkete satışında usulsüzlük yapıldığı ve ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası yargıya taşındı. Kooperatifin eski başkanı Ali Zafer Taciroğlu ve Fadıl Akgündüz’ün de aralarında bulunduğu 25 kişi hakkında 5-12 yıl arası hapis istemiyle dava açıldı.

Bedava devremülkler

S.S. İstanbul Gıda Toptancıları İmalat Sanayi ve Depocuları Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi Başkanı Ali Kopuz, Fadıl Akgündüz’ün akrabalarına ait eski ünvanı Caprisgold Ltd. olan Caprisgold Tur. İnş. Tic. A.Ş.’nin eski kooperatif arsası üzerinde inşaatını sürdürdüğünü, ‘devremülk’ turizm projesinden çok sayıda devremülkün de kooperatifin eski yöneticileri ve akrabalarına bedava verildiğini tahmin ettiklerini söyledi.

6 milyon dolar nerde

Ali Kopuz, Fadıl Akgündüz’e arsa satışının öyküsünü de şöyle özetledi: “Fadıl Akgündüz ile eski kooperatif yönetimimiz oturmuşlar arsayı kooperatiften çıkarmışlar. 12 milyon dolara satıldığına da inanmıyoruz. Bu sadece resmi rakam olabilir. Fadıl Akgündüz’ün bağlantılı şirketine arsa devredilmiş. Akgündüz de arsayı teminat gösterip 9 milyon dolar kredi almış ve onu kooperatife ödemiş. Bu satıştan kalan 3 milyon dolar hiç ödenmemiş. Ayrıca Fadıl Akgündüz projenin ön görünümünde 1.500 metrekare de dükkân yapıp üyelerimize teslim edecekti. Bunu teslim edememesi halinde 3 milyon dolar daha ödeyeceği de sözleşmeye yazılmış. Ancak ne bu dükkanlar yapıldı ne de yapılamadığı için 3 milyon dolar ödendi. Satış sözleşmesindeki resmi rakamlara göre bile üyelerimizin hakkı olan 6 milyon dolar ortada yok. Satış öncesi teminat mektubu da alınmamış.”

 

Sevgili dostlar, bu arada benim de telefonuma bazı aralıklarla gelen mesajlarda cübbeli Ahmet Hoca’nın katılımı ile Caprice Gold yetkilileri tarafından hafta sonları kahvaltılı toplantı davetleri yapılmakta. Cüppeli Ahmet Hoca’nın dualarının ardından  toplantının sona ereceği belirtilmekte. Ne diyelim Allah duaları kabul etsin ve Caprice Gold’tan yer alan vatandaşlarımız bir an evvel yerlerine kavuşsun.

Burada Bayrampaşa’nın AKP’li  belediye başkanı Atila Aydıner ve AKP  ilçe başkanı Cemil  Yıldız’ın da Caprice Gold ile alakalı iddialara bir açıklama yapmamalarını da doğrusu garipsiyorum. Cemil Yıldız gerçekten bu iddiaların içerisinde yer alıyor mu? Belediye başkanı Atila Aydıner Bayrampaşa’nın ortasında yer alan bu tesisin neden bitirilmediği konusunda bir araştırma ekibi kurup araştırmanın ardından neden vatandaşları bilgilendirmiyor? Her fırsatta televizyonlarda Bayrampaşa dışındaki konularla karşımıza çıkmayı adet haline getiren belediye başkanı umarım hem ilçe başkanı ile alakalı hem de Caprice Gold’un akibeti ile alakalı çok yakın zamanda kamuoyunun karşısına çıkıp bir açıklama yapar. Zira yaklaşan yerel seçimlerde vatandaş karşısına bu sorularla gelecektir.

Sevgili dostlar bu ülkeye hizmet eden kim olursa olsun alkışlar ve destekleriz, Caprice Gold ne zaman biter, ne zaman tamamlanır hala belli değil. Ne Fadıl Akgündüz ne de başka bir yetkili tarih veremiyor. Hemen hemen her gün önünden geçtiğim bu yapının kısa sürede tamamlanacağına dair bir izlenim de edinemedim.

Hepinize aydınlık günler diliyorum.