“Televizyon izliyorduk birden ayaklarımıza sular geldi.” Bu sözler geçtiğimiz gün sel faciası yaşanan Samsun ilimizde sele maruz kalan bir ailenin 5 yaşındaki kız çocuklarının sözleri!

Samsun'un ödüllü Başkanı

Samsun ilimize bağlı Canik İlçesi’ni vuran 5’i çocuk 11 kişinin ölümü ile sonuçlanan sel faciasının ardından meteoroloji yetkililerinin tehlikenin hala devam ettiğini açıklaması Samsun’daki vatandaşlarımızın panik ve teyakkuz haline geçmelerine neden oldu. Canik ilçesinden sonra özellikle sel ile alakalı olarak türkülere bile konu olan Çarşamba ilçesinin de tehlike altında olduğu yetkililer tarafından açıklandı.

Peki ya sel nereyi vurdu? Sel TOKİ konutlarının dere kenarına inşa ettiği Kuzey Yıldızı ismi verilen konutları vurdu. Evet evet yazdıklarımda bir yanlışlık yok. Sel TOKİ tarafından yapılan evleri vurdu. Üstelik Canik Belediyesi, bu yıl AKP Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen Belediye Projeleri Yarışması’nda Türkiye şampiyonu oldu. Belediye Başkanı, ödülünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden almıştı.

Dün televizyonların haber bültenlerini takip ederken Samsunlu yaşlı bir kişinin Canik ilçesindeki selin vurduğu kuzey Yıldızı evleri ile ilgili yaptığı yorumu aynen aktarıyorum:

“Bu evlerin temeli atılırken, temel atılmaya çalıştıkça toprağın dibinden sular çıkıyordu, hayret ve şaşkınlık içinde izliyordum. TOKİi buraya nasıl bu evleri yapıyor diye, bırakın yüksek meblağlara o evlerden bir daireyi bana bedava verseler ailemi o evlere sokmam.”

Ödül Töreni

Sevgili dostlar hatırlanacağı üzere eylül 2009 yılında İstanbul’da bir sel felaketi ile karşı karşıya kalmış ve 30 un üzerinde vatandaşımızı kaybetmiştik. Özellikle İstanbul’un yerleşim alanlarına yakın ve sanayinin en yoğun olduğu yerlerden biri olan İkitelli ve Halkalı bölgelerinde yaşanan kayıplar ve yine Ayamama Deresi’nin ıslah edilmediği için taşmasından ötürü o bölgede bulunan bir tır garajında tırlarında mahsur kalan 6 şöförümüzün ölümü bizleri oldukça derinden üzmüştü. Başbakan ö dönemde sel faciasını “derelerin intikamı” olarak değerlendirmişti, ancak daha sonra aynı Başbakan o bölgeye 212 isminde büyük bir alışveriş merkezi açmıştı! Dün o bölgeleri ziyaret ettim, inceledim. Sizlere şunu söylemeliyim, Allah yeniden aynı sel felaketini yaşatmasın, çünkü o bölgelerde pek de değişen bir şey yok!

Peki ya şimdi Samsun’da ki facianın yaşandığı evleri yapan TOKİ ne yapacak? Eski TOKİ başkanı şimdiki Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar. Fenerbahçe’nin şampiyonluk kupasının ince ayarları ile uğraşmayı bırakıp bu facianın yaralarını sarmak adına ne yapacak? Başbakan partisinin Türkiyede’ki en başarılı belediyesi ve başkanı seçtiği ve ödüller verdiği Canik belediye başkanı ile ilgili ne yapacak? Tüm bu soruların cevapları mutlaka hükümetin her zaman yaptığı gibi elbette “usulüne uygun” olarak verilecektir.

Son sözümde Türkiye’de böylesi “pisi pisine” ölümlere maruz kalan vatandaşlarımızın yakınlarına ve bu felakete maruz kalıp evleri, işyerleri zarar gören ve yaralanan vatandaşlara; ya sizler yine geçmişte yaşananlarda olduğu gibi yine bu yaşananları da unutacak mısınız?

Hepinize aydınlık günler diliyorum.

https://twitter.com/#!/erkanilmi

http://www.facebook.com/#!/erkanilmi