Geçtiğimiz Pazartesi günü Bayrampaşa İlçesine İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu denetlemelerde bulunmak üzere ziyarete geldi. Ben de Bayrampaşa İl Genel Meclis Üyelerinden biri olarak bu denetleme ziyaretine valilik tarafından davet edildim ve katıldım.

Aslında program yapımı devam eden Bayrampaşa Kız Meslek Lisesi inşaatının olduğu İsmet Paşa Mahallesinde başlayacaktı ancak daha sonra valilikten gelen telefon ile programın Bayrampaşa Belediyesinden başlayacağı yönünde değiştirildiği haberi iletildi. Belediye önünde Vali Beyi beklerken İl Özel İdaresi sekreteri sayın Sabri Kaya geldi ve merhabalaştık Sabri Bey bize ‘’Aslında Vali Bey belediyeleri ziyaret etmez’’ dedi. Bu ifadeyi hem manidar hem de imalı buldum. Neyse Vali Bey geldi ve biz belediyenin 7. katına Belediye Başkanı Atilla Aydıner’in makamına çıktık. İkramlar filan derken Valimiz Belediye Başkanı ve Kaymakamdan Bayrampaşa ile ilgili bilgiler almak istedi ancak birden AKP’li İlçe Başkanı sazı eline aldı ve başladı kendince Bayrampaşa’yı anlatmaya. Tabi her iki kelimesinde Başbakanı öven sözler ile birlikte, tabi hali ile bu durumdan çok doğal olarak ben rahatsız oldum, ancak rahatsız olmasını beklediğim esas kişiler Belediye Başkanı ve Kaymakam olmalıydı çünkü Vali Bey devletin valisidir ve siyaset üstüdür.! Sunum yapılacaksa bunu Belediye Başkanı veya Kaymakam yapar.

Bayrampaşalı olmayan AKP Bayrampaşa İlçe Başkanı Bayrampaşa hariç her şeyden hatta Başbakanın hayali çılgın projesinden bile bahsederken, maalesef hem Belediye Başkanı, hem de Kaymakam Vali karşısında çok zor durumlara düştüler ve sessiz kaldılar.

Belediyeden çıktık ve ilk ziyaret edeceğimiz yer olan Bayrampaşa Kız Meslek Lisesi inşaatına gittik, Vali Bey okul müdüresi hanımefendiden inşaat hakkın bilgi aldı ve denetlemelerde bulundu.

Şimdi gelelim ikinci ziyaretimize istikamet Bayrampaşa Devlet Hastanesi, hastaneye vardığımızda başhekim ve diğer yetkililer tarafından karşılandık, Bayrampaşa Devlet Hastanesi yıllardır depreme karşı güçlendirme inşaatının bitirilememesi sıkıntısı ile baş başa.

Vali Bey başhekime inşaatın neden bitmediğini ve ne zaman biteceğine dair sorular sordu başhekim yeni bir mütahit firma ile anlaşıldığını ve startın en kısa sürede verileceğini söyledi hatta mütahit firma yetkililerini de tedarikli davranarak valiye bilgi vermeleri için ziyarete davet bile etmişti mütahit firma yetkilileri Vali Beye söz vererek inşaatı en kısa sürede tamamlayacaklarını belirttiler, ancak başhekim daha önce kendisini bizzat kendim ziyaret ettiğim de sorduğum sorulara bana verdiği cevapları ve açıklamaları Vali Beye vermedi. Peki neydi o sorular? Bu inşaat neden yıllardır bitirilmiyor? Bu inşaat için Dünya Bankasından yardım alındı mı? Alındıysa nereye harcandı? Eğer inşaata harcandıysa neden inşaat halen bitirilmedi ve yeniden sayısının kaç olduğunu bilmediğim yeni bir mütahit firma ile anlaşıldı?

Ziyaret esnasında orada bulunan yetkililere Vali Bey acil servisi de ziyaret edecek mi diye sorduğumda hayır yanıtını alınca şaşırdım kaldım. Neden derseniz Bayrampaşa Devlet Hastanesinin en büyük sıkıntılarının başında acil serviste Bayrampaşalı vatandaşlarımızın mağduriyetleri. Mesela saat 16.00′den sonra acil serviste sadece bir uzman doktor bulunuyor, bazen de yanında bir pratisyen hekim; yani örneğin sizin başınız yarıldı ve acil olarak Bayrampaşa devlet hastanesine kaldırıldınız, hemen müdahale edilmesi gerekiyor, bir bakıyorsunuz karşınızda nöbetçi doktor olarak uzman kadın doğumcu çıkıyor veya doğum sancısı tutan bir kadın vatandaşımız acile geldiğinde bir bakıyorsunuz karşınıza uzman ortopedi doktoru çıkıyor… İşin özeti Bayrampaşa devlet hastanesi acil servisine geldiğinizde rahatsızlığınız ile ilgili şanslı olmalısınız..!

Sevgili dostlar Vali Bey hastanede Cumartesi Pazar başhekimin mesaiye çağırdığı çalışanlar tarafından güzelce temizlenip hazırlanan bir bölümü gezdikten sonra hastanenin kamelyasında bir süre istirahat ederken, ben acil servise girdim içeride koşuşturanlar, bekleyenler derken bir kadın vatandaşımızın ‘’Şekerim beş yüze çıktı’’ deyip hemşireye “Doktor istiyorum” feryadına, hemşirenin de vatandaşımızı sakinleştirme çabalarına tanık oldum. Daha sonra aynı hemşirenin ‘’Vali Bey gelmiş arka tarafta keşke gelse görse bu acil de yaşananları‘’ demesi sanırım durumu açık ve net özetliyor.!

‘’Diyeceksiniz ki niye işte öle..!’’

Hepinize aydınlık günler diliyorum.

 

https://twitter.com/#!/erkanilmi

http://www.facebook.com/#!/erkanilmi